Dövlət qurumlarının 134 əməkdaşı haker hücumlarının qurbanı olub
Dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün həyata keçirilən “Kibergigiyena layihəsi”nə, “İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini üzrə Təlimat”ın tətbiqinin təşviq edilməsinə, eləcə də həyata keçirilən digər maarifləndirmə tədbirlərinə baxmayaraq, 2024-cü il ərzində bir sıra dövlət qurumlarının əməkdaşları kibergigiyena qaydalarına riayət etməyərək 32 dövlət qurumunun ümumilikdə 134 əməkdaşı haker hücumlarının qurbanına çevrilmişdir.
Bununla yanaşı internetdən istifadə edərkən informasiya təhlükəsizliyinə, fərdi kibergigiyena qaydalarına riayət etməyən vətəndaşlar da haker hücumlarının qurbanına çevrilirlər. Haker hücumlarının qurbanına çevrilərək şəxsi kompüterlərindəki məlumatlarla yanaşı istifadəçisi olduqları dövlət qurumlarının elektron xidmətlərinə aid autentifikasiya (loqin, şifrə) və fərdi məlumatlarını da hakerlərin qurbanına çevirmiş vətədandaşların statistikası XRİTDX tərəfindən qeydiyyata alınmışdır. Belə ki, 2024-cü il ərzində vətəndaşlardan hakerlərə sızmış dövlət elektron xidmətlərinə aid məxsusi hesablarının sayı ümumilikdə 3798 olmuşdur.
XRİTDX tərəfindən hesabat dövrü ərzində aşkar edilmiş yoluxma halları ilə bağlı müvafiq dövlət qurumları məlumatlandırılmış fəsadların aradan qaldırılması üçün lazımi addımlar və bir sıra qurumlarda yerində yoxlama tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti artan kibertəhdidlərə qarşı etibarlı mühafizənin təşkili və fərdi kibergigiyenanın gücləndirilməsi məqsədilə dövlət qurumlarına mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmağı, vətəndaşlara isə fərdi qaydada antiviruslardan istifadə etməyi, o cümlədən kiberhücumlardan qorunmaq üçün göndərilən şübhəli keçidlərə keçməməyi, saxta domenlər barədə məlumatları isə “blacklist.gov.az” platformasına göndərməyi tövsiyə edir.

134 employees in state institutions become victims of hackers
Despite the "Cyber ​​Hygiene Project" implemented for employees of state institutions, the promotion of the application of the "Information Security Guidelines", as well as other awareness-raising measures implemented, during 2024, employees of a number of state institutions failed to comply with cyber hygiene rules, and a total of 134 employees of 32 state institutions became victims of hacker attacks.
In addition, citizens who do not comply with information security and personal cyber hygiene rules when using the Internet also become victims of hacker attacks. The statistics of citizens who became victims of hacker attacks and, in addition to the information on their personal computers, also lost their authentication (login, password) and personal data related to the electronic services of state institutions of which they were users, were registered by the State Information and Communications Technology Service. Thus, the total number of personal accounts related to state electronic services that were leaked to hackers from citizens during 2024 was 3798.
The relevant state agencies were informed about the cases of infection detected by the State Service for Special Communications and Information Security during the reporting period, and necessary steps were taken to eliminate the consequences, and on-site inspection measures were carried out in a number of institutions.
In order to organize reliable protection against increasing cyber threats and strengthen personal cyber hygiene, the State Service for Special Communications and Information Security recommends that state agencies connect to a centralized antivirus system, and citizens use antiviruses individually, including not clicking on suspicious links sent to protect against cyber attacks, and send information about fake domains to the “blacklist.gov.az” platform.