Dream Games Türkiyənin ən böyük vergiödəyiciləri siyahısına daxil olub
Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyi 2024-cü ilin ən iri korporativ vergiödəyicilərinin siyahısını açıqlayıb. Siyahıya bu dəfə mobil oyun nəhəngi Dream Games də daxil olub. İstanbul mərkəzli startap 18-ci yerdə qərarlaşıb və dövlət büdcəsinə 4 milyard lirə (təxminən 100 milyon dollar) həcmində korporativ vergi ödəyib.
Beləliklə, Dream Games retail və bank sektorunun nəhəngləri – LC Waikiki, BİM və QNB Bank ilə eyni sırada yer alaraq, ölkənin maliyyə elitasına qoşulub.
2019-cu ildə Soner Aydemir (CEO), İkbal Namlı, Hakan Sağlam, Eren Şengül və Serdar Yılmaz tərəfindən təsis olunan startap, cəmi beş ildə qlobal uğura imza atıb. Şirkətin “Royal Match” və “Royal Kingdom” kimi oyunları dünya üzrə yüz milyonlarla yükləmə toplayıb. Ümumilikdə Dream Games-in oyunları indiyədək 447 milyon dəfə quraşdırılıb.
Startap bu müddətdə yüzlərlə yeni iş yeri yaradıb, sosial təminat ödənişlərinə milyonlarla lirə vəsait köçürüb və beynəlxalq investorları ölkəyə cəlb edib. Qeyd edək ki, Dream Games bu il Avropanın ən iri investisiya fondlarından biri olan CVC-dən də maliyyə dəstəyi alıb.
Maraqlı məqam odur ki, Dream Games texnoparkların təqdim etdiyi vergi güzəştlərindən istifadə etməyib. Buna baxmayaraq, ödədiyi yüksək vergi məbləği onun real iqtisadi təsir gücünü göstərir.
Ekspertlərin fikrincə, Dream Games-in bu siyahıya daxil olması Türkiyənin texnologiya ekosistemi üçün dönüş nöqtəsidir. Ənənəvi olaraq bank və enerji şirkətlərinin üstünlük təşkil etdiyi siyahıda yeganə “təmiz texnologiya şirkəti” kimi yer alan Dream Games göstərir ki, mobil oyun sənayesi təkcə beynəlxalq uğur deyil, həm də ölkə daxilində ciddi iqtisadi fayda yarada bilir.
Nazirliyin məlumatına görə, siyahının ilk 20-likdəki şirkətləri ümumilikdə 144,9 milyard lirə vergi ödəyib. Dream Games isə bu məbləğin təxminən 3%-ni təkbaşına təmin edib.
Beləliklə, Dream Games artıq sadəcə “uğurlu startap” deyil, Türkiyə iqtisadiyyatının aparıcı oyunçularından birinə çevrilib.

25 August 2025 13:19
Turkey’s Ministry of Treasury and Finance has released the list of the largest corporate taxpayers for 2024. This year, the mobile gaming giant Dream Games has made the list, ranking 18th and contributing 4 billion Turkish lira (approximately $100 million) in corporate taxes to the state budget.
By doing so, Dream Games joins major players in the retail and banking sectors—LC Waikiki, BİM, and QNB Bank—and secures a position among the country’s financial elite.
Founded in 2019 by Soner Aydemir (CEO), İkbal Namlı, Hakan Sağlam, Eren Şengül, and Serdar Yılmaz, the startup has achieved global success in just five years. Its games, including Royal Match and Royal Kingdom, have been downloaded hundreds of millions of times worldwide, with Dream Games’ titles installed 447 million times in total.
During this period, the company has created hundreds of new jobs, contributed millions of lira to social security payments, and attracted international investors. Notably, Dream Games also received financial support this year from CVC, one of Europe’s largest investment funds.
Interestingly, Dream Games did not take advantage of tax incentives offered by technology parks. Despite this, the high tax amount it paid demonstrates the company’s significant real economic impact.
Experts believe that Dream Games’ inclusion in the list marks a turning point for Turkey’s technology ecosystem. As the only “pure tech company” among traditionally dominant banks and energy firms, it shows that the mobile gaming industry not only achieves international success but also generates substantial domestic economic value.
According to the Ministry, the top 20 companies on the list collectively paid 144.9 billion lira in taxes, with Dream Games alone contributing around 3% of this total.
In summary, Dream Games has grown beyond being just a successful startup—it is now one of the leading players in Turkey’s economy.