Dünyada ilk dəfə reallığa ən yaxın robot əli istehsal olunub
Sürixdə yerləşən ETH dövlət universitetinin tədqiqatçıları ABŞ-ın Inkbit startapı ilə əməkdaşlıq edərək tarixi uğura imza atıblar. İlk dəfə olaraq 3D çap texnikası ilə sümüklər, bağlar və vətərlərdən ibarət robot əli istehsal edilib. Bu yeni texnologiya elastik keyfiyyətlərə malik xüsusi plastiklərdən hazırlanmış robot hissələrini müxtəlif yumşaqlıq və sərtlikdə müxtəlif polimerlərdən istifadə etməklə bir anda çap etməyə imkan verir.
Robot əlinin hissələri yeni lazer skan etmə texnikası sayəsində 3D printerlər tərəfindən "elastik keyfiyyətlərə malik xüsusi plastiklərdən" yaradılmışdır. Hazırlanmış hibrid çap üsulu standart tez qurudulmuş layihələrlə müqayisədə daha çox davamlılıq və təkmilləşdirilmiş elastik xüsusiyyətlər təklif edir. Bu texnologiya həm də təbiəti daha dəqiq imitasiya etməyə imkan verir.
ETH Sürix-in robototexnika professoru Robert Katzschmann yumşaq materiallardan hazırlanmış robotların ənənəvi metaldan hazırlanmış robotlara nisbətən üstünlüklərinin olduğunu bildirir. Bu yumşaq robotlar insanlarla işləyərkən daha az zədə riski yaradır və kövrək materiallarla işləmək üçün daha uyğundur.
MIT-ə bağlı startap Inkbit bu texnologiyanın inkişafında mühüm rol oynayıb. Şirkət yeni istehsal olunan printerləri istehsalçılara satmağı planlaşdırır və həmçinin kiçik təşkilatlara bu texnologiyadan istifadə edərək mürəkkəb 3D çap obyektləri təklif edəcək.

For the first time in the world, the closest to reality robot hand has been produced
Researchers from the ETH state university in Zurich have achieved a historic success in cooperation with the US startup Inkbit. For the first time, a robotic hand consisting of bones, ligaments and tendons has been produced using 3D printing technology. This new technology makes it possible to simultaneously print robot parts made of special plastics with flexible qualities using different polymers of different softness and hardness.
Parts of the robot hand were created by 3D printers from "special plastics with elastic qualities" thanks to a new laser scanning technique. The developed hybrid printing method offers greater durability and improved elastic properties compared to standard quick-dry projects. This technology also allows for a more accurate imitation of nature.
Robert Katzschmann, professor of robotics at ETH Zurich, says robots made of soft materials have advantages over traditional metal robots. These soft robots pose less risk of injury when working with humans and are more suitable for working with fragile materials.
MIT-affiliated startup Inkbit played an important role in the development of this technology. The company plans to sell the newly manufactured printers to manufacturers and will also offer small organizations complex 3D printing objects using this technology.