Nazirlər Kabineti 22 aprel 1998-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “İxrac-idxal əməliyyatları üzrə gömrük rüsumlarının dərəcələri haqqında” qərarında dəyişiklik edib.
"Bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, İqtisadiyyat Nazirliyinin təsdiqedici sənədinə əsasən elektrik mühərrikli avtomobillər üçün elektrik enerji doldurucularının istehsalı məqsədilə idxal olunan hissə və ləvazimatların idxalı gömrük rüsumundan azad edilib. Söhbət elektrik mühərriki ilə işləyən avtomobillər üçün ikinci və üçüncü səviyyə elektrik enerjisi doldurucularının yaddaşlı proqramlaşdırılan və proqramlaşdırılmayan kontrollerindın gedir.
Qərar dərc edildiyi gündən 30 gün sonra qüvvəyə minəcək və 2027-ci il yanvarın 1-nə qədər qüvvədə olacaq.

Goods needed for the production of chargers for electric vehicles are exempt from customs duties
The Cabinet of Ministers has amended the resolution “On rates of customs duties on export-import operations”, approved by its resolution dated April 22, 1998.
"Prime Minister Ali Asadov signed a new resolution in this regard.
According to the resolution, the import of parts and accessories imported for the production of electric energy chargers for electric vehicles, in accordance with the approval document of the Ministry of Economy, is exempted from customs duty. This concerns programmable and non-programmable controllers with memory for second and third level electric energy chargers for electric vehicles.
The resolution will enter into force 30 days after the date of its publication and will be valid until January 1, 2027.