Əqli Mülkiyyət Agentliyi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi olub.
Agentlik informasiya sistemləri və ehtiyatlarını AZCON Holding şirkətlərindən olan “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə tam şəkildə yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən Əqli Mülkiyyət Agentliyinə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

The next state agency to transfer its information systems and resources to the “Government Cloud” within the framework of the implementation of the Decree was the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan.
The Agency fully deployed its information systems and resources to the Baku Data Center owned by “AznTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. “AzInTelecom” LLC provided the Intellectual Property Agency with Virtual server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup – BaaS (Backup-as-a-Service) “cloud” services. Thus, the institution ensured high availability of critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, the IT systems of state agencies were fully or partially transferred to the Baku and Yevlakh Data Centers owned by “AzInTelecom” migration is carried out. As a result of migration, the current IT costs of organizations are reduced, and the productivity of information systems increases. Thus, improved information security, stable IT infrastructure, quality service provision and 24/7 monitoring service are achieved.