Fransa dövlət sistemlərini Windows-dan Linux-a keçirir
Fransa hökuməti dövlət qurumlarında istifadə olunan informasiya texnologiyalarını yeniləmək və xarici asılılığı azaltmaq məqsədilə mühüm qərar qəbul edib. Yeni plana əsasən, ölkə dövlət sistemlərini tədricən Microsoft Windows platformasından Linux sisteminə keçirməyi hədəfləyir və eyni zamanda Amerika mənşəli proqram təminatından imtina etməyə hazırlaşır.
Rəsmi göstərişə görə, bütün nazirliklər 2026-cı ilin payızına qədər əsas IT infrastrukturu üzrə qeyri-Avropa proqramlardan imtina planlarını hazırlamalıdır. Bu dəyişiklik yalnız kompüterlərin əməliyyat sistemləri ilə məhdudlaşmır. Plan kibertəhlükəsizlik, süni intellekt, verilənlər bazaları, virtualizasiya, şəbəkə avadanlıqları və gündəlik iş üçün istifadə olunan kommunikasiya vasitələrini də əhatə edir.
Fransanın rəqəmsal idarəetmə qurumu olan DINUM artıq bəzi yerli alternativləri təqdim edib. Dövlət qurumları üçün hazırlanmış mesajlaşma xidməti Tchap, videokonfrans üçün Visio platforması və sənəd mübadiləsi üçün FranceTransfer bu strategiyanın əsas elementləri kimi göstərilir. İyun ayında dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcək görüşlərdə bu keçidin necə həyata keçiriləcəyi daha detallı şəkildə müzakirə olunacaq.
Bu addım təkcə Fransaya aid deyil. Son illərdə European Union ölkələri texnologiya sahəsində daha müstəqil olmaq üçün ABŞ şirkətlərinin məhsullarından asılılığı azaltmağa çalışır. Xüsusilə Microsoft və Google kimi nəhənglərin proqramları Avropada geniş istifadə olunsa da, yeni siyasət bu asılılığı azaltmağa yönəlib.

France moves government systems from Windows to Linux
The French government has taken a major step towards modernizing the information technology used in government agencies and reducing foreign dependence. Under the new plan, the country aims to gradually switch government systems from the Microsoft Windows platform to Linux, while also preparing to abandon software of American origin.
According to the official instructions, all ministries must prepare plans to abandon non-European software in their main IT infrastructure by the fall of 2026. This change is not limited to computer operating systems. The plan also covers cybersecurity, artificial intelligence, databases, virtualization, network equipment and communication tools used for daily work.
DINUM, France’s digital governance agency, has already presented some local alternatives. Tchap, a messaging service designed for government agencies, Visio for videoconferencing and FranceTransfer for document exchange are listed as key elements of this strategy. How this transition will be implemented will be discussed in more detail at meetings to be held in June with representatives of the public and private sectors.
This step is not unique to France. In recent years, European Union countries have been trying to reduce their dependence on US companies' products in order to become more independent in the field of technology. Although programs from giants such as Microsoft and Google are widely used in Europe, the new policy aims to reduce this dependence.