14 Oktyabr 2025 10:39
ABŞ-ın aparıcı investisiya bankı Goldman Sachs, San-Fransiskoda yerləşən, 7 milyard dollarlıq aktivləri idarə edən “Industry Ventures” adlı investisiya fondunu almağa razılaşıb. CNBC-nin məlumatına görə, razılaşmanın ümumi dəyəri 665 milyon dollar (nağd və səhmlərlə), əlavə olaraq 2030-cu ilə qədər fəaliyyət nəticələrinə bağlı 300 milyon dollara qədər bonusla qiymətləndirilir. Müqavilənin gələn ilin ilk rübündə tamamlanması gözlənilir və fondun bütün 45 əməkdaşı Goldman Sachs-a keçəcək.
1999-cu ildə yaradılmış “Industry Ventures” son illərdə ikinci bazarlar və texnoloji şirkətlərin satın alınması üzrə ixtisaslaşıb. Fondun təsisçisi və baş direktoru Hans Swildens bildirib ki, IPO bazarının durğunluğu fonunda bu kimi qeyri-ənənəvi çıxış yolları vençur ekosistemində likvidliyin 25%-ni təşkil edir.
Goldman Sachs bu alqını özünün 540 milyard dollarlıq alternativ investisiya platformasını genişləndirmək məqsədilə həyata keçirir. Bankın baş direktoru David Solomon qeyd edib: “Industry Ventures fondunun təcrübəsi və əlaqələri müştərilərimizə dünyanın ən sürətlə inkişaf edən texnologiya şirkətlərinə çıxış imkanı yaradacaq.”
“Industry Ventures” indiyədək 1.000-dən çox investisiya reallaşdırıb, 700-dən çox vençur fonduna sərmayə qoyub və orta hesabla 18%-lik illik gəlirlilik (IRR) göstərib.

14 October 2025 10:39
Goldman Sachs, a leading US investment bank, has agreed to acquire Industry Ventures, a San Francisco-based investment fund with $7 billion in assets under management. According to CNBC, the total value of the deal is estimated at $665 million (in cash and shares), plus up to $300 million in performance-based bonuses through 2030. The deal is expected to close in the first quarter of next year, and all 45 of the fund’s employees will transfer to Goldman Sachs.
Founded in 1999, Industry Ventures has specialized in secondary markets and technology company acquisitions in recent years. The fund’s founder and CEO, Hans Swildens, said that such unconventional exits account for 25% of the liquidity in the venture ecosystem amid the stagnation of the IPO market.
Goldman Sachs is making this acquisition in order to expand its $540 billion alternative investment platform. “Industry Ventures’ experience and connections will provide our clients with access to some of the world’s fastest-growing technology companies,” said David Solomon, CEO of the bank.
Industry Ventures has made more than 1,000 investments, invested in more than 700 venture funds, and has delivered an average annualized rate of return (IRR) of 18%.