Google Gemini 2.5 Pro süni intellekt modelini istifadəyə verib
Google ABŞ-dəki bütün istifadəçilər üçün süni intellektlə idarə olunan biznes zəngləri funksiyasını təqdim etdiyini açıqlayıb. Həmçinin, şirkət Google Axtarışının süni intellekt rejimində Gemini 2.5 Pro modelini aktivləşdirir və dərin tədqiqat imkanları əlavə edir.
Yeni biznes zəngləri funksiyası istifadəçilər adından yerli müəssisələrə zəng edərək onların xidmətləri, qiymətləri və mövcudluğu haqqında məlumat toplayır. Məqsəd istifadəçilərin özü zəng etmədən lazımi məlumatlara asanlıqla çatmasını təmin etməkdir.
Xidmətdən istifadə etmək üçün “pet groomers near me” kimi axtarış etmək kifayətdir. Nəticələrdə “Have AI check pricing" seçimi görünür. Burada istifadəçidən heyvan növü, tələb olunan xidmət və vaxt barədə suallar soruşulur və müxtəlif müəssisələrin təklifləri təqdim olunur.
Google-un nümayəndəsi TechCrunch-a verdiyi açıqlamada, zənglərin başlanğıcında sistemin avtomatlaşdırılmış və Google üçün istifadəçi adından danışdığı bildirildiyini vurğulayıb. Qeyd edək ki, Google oxşar funksiyanı bir neçə il əvvəl təqdim etmiş, lakin istifadəçilərin insanla danışdıqlarını zənn etməsi ilə bağlı tənqidlərə məruz qalmışdı. O vaxtdan etibarən zənglərdə süni intellektin robot olduğu açıq şəkildə deyilir.
Biznes zəngləri funksiyası ABŞ-də bütün istifadəçilər üçün mərhələli şəkildə aktivləşdirilir. Google AI Pro və AI Ultra abunəçiləri üçün zəng limitləri artırılır.
Bununla yanaşı, Google Axtarışının AI Rejimi istifadəçilərə mürəkkəb suallar verməyə imkan verir. İndi bu rejim Google AI Pro və AI Ultra abunəçiləri üçün Gemini 2.5 Pro modeli ilə gücləndirilir. Bu model xüsusilə inkişaf etmiş məntiq, riyaziyyat və proqramlaşdırma suallarında üstünlük göstərir.
AI Rejimi daxilində təqdim olunan yeni “Dərin Axtarış” funksiyası istifadəçilərə saatlarla axtarış aparmaq əvəzinə, minlərlə sorğunu eyni vaxtda yerinə yetirərək tam, əsaslandırılmış və istinadlı hesabatlar hazırlamağa imkan verir. Bu xüsusiyyət iş, hobbi və təhsil kimi sahələrdə, eləcə də həyatda mühüm qərarlar qəbul edərkən, məsələn, ev almaqda və ya maliyyə analizində faydalıdır.
Google bu ilin əvvəlindən bəri AI Rejimini davamlı təkmilləşdirir və Perplexity AI və OpenAI-nin ChatGPT Search kimi xidmətlərə rəqabət yaradır. Son aylarda AI Rejimində səsli dialoq imkanı və alış-veriş funksiyası əlavə olunub.

Google has officially launched the Gemini 2.5 Pro artificial intelligence model
Google has announced the rollout of an AI-powered business calling feature to all users across the United States. Additionally, the company is enhancing Google Search’s AI Mode by activating the Gemini 2.5 Pro model and introducing advanced deep research capabilities.
The new business calling feature uses AI to call local businesses on behalf of users to gather information about services, pricing, and availability. The goal is to help users access information easily without having to make the calls themselves.
To use the service, users simply need to search for something like “pet groomers near me,” and they will see an option to “Have AI check pricing” in the results. The AI then asks questions about the pet type, required services, and preferred appointment times, providing offers from various businesses.
A Google spokesperson told TechCrunch that each call begins with a clear announcement that it is an automated system calling on behalf of a user. It’s worth noting that Google had previously launched a similar feature but faced criticism when users were misled into thinking they were speaking with a human. Since then, the company has ensured the AI clearly identifies itself as a robot during calls.
The business calling feature is being rolled out gradually to all users in the U.S., with higher call limits for Google AI Pro and AI Ultra subscribers.
Meanwhile, Google Search’s AI Mode allows users to ask complex questions. This mode is now powered by the Gemini 2.5 Pro model for AI Pro and AI Ultra subscribers, excelling particularly in advanced reasoning, math, and coding tasks.
The new “Deep Search” functionality within AI Mode enables users to conduct thousands of queries simultaneously, generating comprehensive, well-sourced reports in minutes. This feature is useful for work, hobbies, studies, and major life decisions such as buying a home or financial analysis.
Since its launch earlier this year, Google has continuously improved AI Mode, positioning it as a strong competitor to services like Perplexity AI and OpenAI’s ChatGPT Search. Recent updates include voice conversation capabilities and AI-powered shopping features.