Google İsrail Hökuməti ilə 45 Milyon Dollarlıq Müqavilə Bağlayıb
"Drop Site News" saytının yaydığı məlumata görə, Google İsrail Baş naziri Binyamin Netanyahu-nun ofisi ilə altı aylıq, 45 milyon dollarlıq müqavilə imzalayıb. Müqavilənin məqsədi hökumətin mesajlarını təbliğ etmək və Qəzzadakı humanitar böhranı önəmsiz göstərməkdir.
İyunun sonunda imzalanan sənəddə Google, Netanyahunun ictimai əlaqələr strategiyasını dəstəkləmək üçün "əsas subyekt" kimi təsvir edilir.
Bu təbliğat kampaniyası, İsrailin martın 2-də Qəzzaya ərzaq, dərman, yanacaq və digər humanitar ləvazimatların girişini dayandırmasından bir neçə gün sonra başlayıb. Həmin vaxt İsrail ordusunun sözçüsü rəqəmsal kampaniya vasitəsilə "Qəzzada aclığın olmadığını və bununla bağlı məlumatların təqdim olunacağını" bildirmişdi.
O vaxtdan bəri, Qəzzada aclığın olmadığını iddia edən hökumət reklamları geniş yayılıb. Məsələn, İsrail Xarici İşlər Nazirliyinin YouTube-da yayımladığı videoda "Qəzzada qida var. Digər bütün iddialar yalandır" deyilirdi. Bu video ödənişli reklamlar vasitəsilə 6 milyondan çox baxış toplayıb.
Hesabata əsasən, bu reklamlar YouTube və Google-un Display & Video 360 platforması vasitəsilə idarə olunur və hökumət sənədlərində "hasbara" — yəni "təbliğat" kimi xarakterizə edilir. Sənədlər, İsrailin ABŞ-ın "X" sosial media platformasında 3 milyon dollar, Fransa-İsrail platforması olan Outbrain/Teads-da isə 2.1 milyon dollar xərclədiyini göstərir.
Qəzza Səhiyyə Nazirliyi çərşənbə axşamı verdiyi məlumatda, avqust ayında 12-si uşaq olmaqla 185 nəfərin aclıqdan öldüyünü açıqlayıb. Bu, İsrailin Qəzzaya iki il əvvəl başladığı müharibədən bəri qeydə alınan ən yüksək aylıq göstəricidir. Məlumatda, bu ölümlərin 70-nin BMT tərəfindən dəstəklənən aclıq monitorinq sistemi olan İnteqrasiya edilmiş Qida Təhlükəsizliyi Faza Təsnifatı (IPC) Qəzzanı rəsmi olaraq aclıq zonası elan etdikdən sonra baş verdiyi bildirilir.
Səhiyyə rəsmiləri 5 yaşdan kiçik 43 mindən çox uşağın və 55 min hamilə və süd verən qadının qidalanma çatışmazlığından əziyyət çəkdiyini qeyd ediblər.

11 September 2025 12:31
According to the website Drop Site News, Google has signed a six-month, $45 million contract with the office of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. The purpose of the agreement is to promote government messaging and downplay the humanitarian crisis in Gaza.
The document, signed at the end of June, describes Google as a “key entity” in supporting Netanyahu’s public relations strategy.
This propaganda campaign began a few days after Israel halted the entry of food, medicine, fuel, and other humanitarian supplies into Gaza on March 2. At that time, an Israeli army spokesperson stated that a digital campaign would be conducted to show that “there is no hunger in Gaza” and that relevant information would be provided.
Since then, government ads claiming that there is no hunger in Gaza have been widely circulated. For instance, a video published by the Israeli Ministry of Foreign Affairs on YouTube stated, “There is food in Gaza. All other claims are false.” The video has gathered over 6 million views through paid advertising.
According to the report, these ads are managed via YouTube and Google’s Display & Video 360 platforms, and government documents describe them as “hasbara”—i.e., propaganda. The documents show that Israel spent $3 million on the U.S.-based social media platform X, and $2.1 million on the France-Israel platform Outbrain/Teads.
The Gaza Ministry of Health reported on Tuesday that in August, 185 people died from hunger, including 12 children. This is the highest monthly figure recorded since Israel’s war in Gaza began two years ago. The report notes that 70 of these deaths occurred after Gaza was officially declared a famine zone by the Integrated Food Security Phase Classification (IPC), a hunger-monitoring system supported by the UN.
Health officials also stated that over 43,000 children under five and 55,000 pregnant and breastfeeding women are suffering from malnutrition.