Google qlobal xidməti bərpa edib – bir neçə platformada yaranan fasilə aradan qaldırılıb
Alphabet-ə məxsus Google şirkəti cümə axşamı bildirib ki, bir neçə əsas xidmətində qlobal miqyasda baş verən qısa müddətli texniki nasazlıq aradan qaldırılıb. Fasilə Spotify, Snapchat, Discord kimi platformaları da əhatə edib, çünki bu tətbiqlər Google-un bulud xidmətlərinə əsaslanır.
Google-un rəsmi açıqlamasında deyilir:
“Google Chat, Google Meet, Gmail, Google Calendar, Google Drive, Google Cloud Search, Google Tasks və Google Voice xidmətlərində yaranmış problem bütün istifadəçilər üçün həll olunub.”
Şirkət, daxili araşdırma tamamlandıqdan sonra hadisə ilə bağlı təhlil hesabatı yayımlayacağını da əlavə edib.
Hadisə ABŞ vaxtı ilə saat 13:50-də başlayıb və Downdetector.com platformasının məlumatına görə, saat 14:32-də yalnız ABŞ-da 14,729 istifadəçi Google Cloud xidmətində problem olduğunu bildirib.
Spotify üçün fasilə zamanı 46,000-dən çox, Discord üçün isə 10,992 nasazlıq müraciəti qeydə alınıb. Axşam saatlarına yaxın bu rəqəmlər müvafiq olaraq 1,000 və 200-ə qədər azalıb.
Google Cloud-un rəsmi tablosuna əsasən, mühəndis komandaları hələ də bəzi xidmətlərdə müşahidə edilən qalıq təsirləri aradan qaldırmaq üçün işlərini davam etdirirlər.
Qeyd edək ki, Downdetector statistikası istifadəçi bildirişlərinə əsaslanır, bu isə o deməkdir ki, fasilənin əhatə dairəsi rəsmi saydan daha geniş olmuş ola bilər.
Bu hadisə texnologiya infrastrukturuna olan qlobal asılılığın artdığını və bu kimi qısa fasilələrin belə bir çox platformaya təsir göstərə biləcəyini bir daha göstərdi.

Alphabet-owned Google announced on Thursday that it has resolved a brief global technical outage that disrupted several of its core services. The interruption also impacted platforms like Spotify, Snapchat, and Discord, as they rely on Google’s cloud infrastructure.
In its official statement, Google said:
“The issue with Google Chat, Google Meet, Gmail, Google Calendar, Google Drive, Google Cloud Search, Google Tasks, and Google Voice has been resolved for all affected users.”
The company also noted that it will release a full incident analysis after completing its internal investigation.
The disruption began at 1:50 PM ET, and according to data from Downdetector.com, by 2:32 PM ET, there were 14,729 outage reports for Google Cloud in the U.S. alone.
During the peak of the outage, Spotify received over 46,000 reports, while Discord logged 10,992. By the evening, these numbers had dropped to around 1,000 for Spotify and 200 for Discord.
According to the Google Cloud status dashboard, engineering teams are still working to resolve residual impacts on a few services.
It’s worth noting that Downdetector statistics are based on user-submitted reports, meaning the actual number of affected users may have been higher than reported.
This incident highlights the growing global dependence on digital infrastructure, and how even short-lived outages can cause widespread disruption across multiple platforms.