Google Scale AI ilə əməkdaşlığı dayandırır
Süni intellekt sahəsində böyük oyunçular arasında əməkdaşlıqlar dəyişir. Reuters agentliyinin məlumatına görə, Google bu il Scale AI-a 200 milyon dollar ödəməyi planlaşdırsa da, indi bu əməkdaşlığı dayandırmaq və alternativ tərəfdaşlarla işləmək niyyətindədir. Microsoft da Scale ilə münasibətləri yenidən nəzərdən keçirir, OpenAI isə aylar əvvəl bu istiqamətdə addım atıb. Hərçənd, OpenAI-nin maliyyə direktoru bildirib ki, Scale hələ də onların bir neçə təchizatçısından biridir.
Scale AI – əsasən süni intellekt modellərini öyrətmək üçün məlumatları təhlil və etiketləmə bacarığı olan insan resurslarına çıxış imkanı təqdim edir. Şirkətin müştəriləri arasında özünüidarə edən avtomobil istehsalçıları və ABŞ hökuməti də var. Lakin əsas müştəri qrupu generativ süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərdir.
Meta-nın Scale AI-a etdiyi böyük sərmayə – təxminən 14.3 milyard dollar qarşılığında şirkətin 49%-lik payının alınması – digər texnologiya nəhəngləri üçün narahatlıq yaradıb. Məlumata görə, bu sərmayədən sonra Scale AI-ın baş direktoru Aleksandr Vanq Meta-ya keçərək, “superintellekt” sahəsində işlərə rəhbərlik etməyə başlayıb.
Bu dəyişikliklər fonunda Google Scale ilə əməkdaşlıqdan imtina etməyə hazırlaşsa da, şirkət məsələyə dair rəsmi açıqlama verməyib. Scale sözçüsü də Google ilə münasibətlər barədə konkret fikir bildirməsə də, TechCrunch-a açıqlamasında bildirib ki, şirkətin fəaliyyəti sabitdir və müştəri məlumatlarının təhlükəsizliyini qoruyaraq müstəqil şəkildə fəaliyyətini davam etdirir.
Meta-nın Scale AI-a yatırdığı nəhəng investisiya bazarda güc balansını dəyişə bilər. Digər texnoloji şirkətlərin bu əməkdaşlıqdan çəkilməsi isə süni intellekt sektorunda rəqabətin daha da kəskinləşəcəyinə işarə edir. Bu hadisə həm də göstərir ki, kritik texnoloji tərəfdaşlıqlar yalnız texniki imkanlarla deyil, eyni zamanda etimad və məlumat təhlükəsizliyi ilə müəyyən olunur.

Partnership dynamics in the field of artificial intelligence are shifting rapidly. According to Reuters, Google had initially planned to pay $200 million to Scale AI this year, but it is now preparing to end the collaboration and explore alternative vendors. Microsoft is also reportedly reassessing its relationship with Scale, while OpenAI took a similar step months ago. However, OpenAI’s CFO has stated that Scale remains one of their several vendors.
Scale AI primarily provides access to human resources with the expertise to label and annotate data used for training AI models. Its clients include autonomous vehicle companies and the U.S. government, but its most significant customers are generative AI firms seeking high-quality data preparation.
Meta’s hefty investment — an estimated $14.3 billion for a 49% stake in Scale AI — has reportedly raised concerns among other tech giants. Following the deal, Scale’s CEO Alexandr Wang joined Meta to lead initiatives in the development of "superintelligence."
Amid these developments, Google has yet to issue an official comment on its plans to disengage from Scale. Similarly, a Scale spokesperson declined to discuss the Google relationship specifically, but told TechCrunch that the company remains financially strong and continues to operate independently while safeguarding customer data.
Meta’s strategic move could shift the balance of power in the AI sector. As other leading companies reconsider their involvement with Scale, competition in the field is likely to intensify. The situation also underscores that in the tech world, trust and data security are just as crucial as technical capabilities when it comes to selecting key partners.