Google silah texnologiyalarında süni intellekt istifadəsini qadağan edən qərarını ləğv edir
Google Brain-in təsisçisi və keçmiş rəhbəri olan Andrew Ng TechCrunch-un San-Fransiskoda təşkil etdiyi "Hərbi Veteran Startup Konfransı"nda çıxış edərək bu qərardan məmnun olduğunu bildirib:
"Mən çox şadam ki, Google bu mövqeyini dəyişib," deyə o qeyd edib.
Bu həftə Google 7 il əvvəl verdiyi və süni intellektin silah və ya müşahidə məqsədilə istifadə edilməyəcəyinə dair öhdəliyi dəyişib. Bu dəyişikliklə yanaşı, DeepMind-ın baş icraçı direktoru Demis Hassabis bir bloq yazısında qeyd edib ki, şirkətlər və hökumətlər milli təhlükəsizliyi dəstəkləyən süni intellekt sistemlərinin qurulmasında əməkdaşlıq etməlidir.
2018-ci ildə Project Maven proqramı çərçivəsində Google-un ABŞ ordusu ilə bağladığı müqaviləyə qarşı minlərlə işçi etiraz etmişdi. Söhbət hərbi proqram vasitəsilə video görüntülərinin analizini yaxşılaşdıran və pilotsuz təyyarələrin daha dəqiq zərbələr endirməsinə kömək edən süni intellektdən gedirdi.
Andrew Ng həmin vaxt Google-da çalışmasa da, bu etirazları anlaya bilmədiyini vurğulayıb:
"Düzünü desəm, Project Maven məsələsi baş verəndə çox təəccübləndim... Bir çoxunuz ölkəmizi qorumaq üçün qan tökməyə hazır olursunuz. Necə olur ki, Amerikan şirkəti öz əsgərlərimizə dəstək verməkdən imtina edir?"
Hal-hazırda Ng süni intellekt yönümlü venture studiyası olan AI Fund-a rəhbərlik edir və süni intellekt siyasəti barədə tez-tez fikirlər səsləndirir.
O, Kaliforniya SB 1047 qanun layihəsinin və Baydenin süni intellekt üzrə sərəncamının ləğv edilməsini də müsbət qiymətləndirib, çünki bunların açıq mənbə süni intellekt inkişafını yavaşlada biləcəyini düşünürdü.
Ng həmçinin Amerikanın Çinlə texnoloji rəqabətinin vacibliyini vurğulayıb və süni intellektlə idarə olunan dronların döyüş meydanını tamamilə dəyişə biləcəyini bildirib.
Süni intellektin hərbi məqsədlə istifadəsi ilə bağlı Google daxilində fikir ayrılıqları uzun illər davam edib. 2018-ci ildə Project Maven etirazlarını təşkil edən Meredith Whittaker Google-un müharibə sahəsində olmamalı olduğunu demişdi. Digər Google əməkdaşları, o cümlədən Nobel mükafatçısı Geoffrey Hinton və DeepMind-ın baş alimi Jeff Dean də süni intellektin silahlarda istifadəsinə qarşı çıxıblar.
Son illərdə Google və Amazon-un İsrail hökuməti ilə Project Nimbus müqavilələri də etirazlara səbəb olub. Təchiz olunan bulud texnologiyalarının İsrail Müdafiə Qüvvələrinə təqdim edilməsi müzakirələr doğurub.
Pentagon və digər hərbi qurumlar süni intellekt texnologiyalarına marağı artırıb. ABŞ Müdafiə Nazirliyinin süni intellekt üzrə rəsmisi bu sahəyə investisiyaların artacağını bildirib.

Google reverses its decision to not use AI in weapon technology
Andrew Ng, the founder and former head of Google Brain, expressed his approval of Google's recent decision during an appearance at TechCrunch's "Military Veteran Startup Conference" in San Francisco:
"I’m very glad that Google has changed its stance," he said.
This week, Google modified its 7-year-old commitment not to use artificial intelligence for weapons or surveillance. Along with this change, Demis Hassabis, the CEO of DeepMind, wrote in a blog post that companies and governments should collaborate to build AI systems that support national security.
In 2018, thousands of Google employees protested against the company's contract with the U.S. military under the Project Maven program. This involved AI used to improve video image analysis and assist in more accurate drone strikes.
Although Ng was not working at Google at the time, he emphasized that he couldn’t understand the protests:
"Honestly, when the Project Maven issue happened... many of you are ready to shed blood to protect our country. How can an American company refuse to help our soldiers out there?"
Ng now leads an AI-focused venture studio, AI Fund, and frequently shares his views on AI policy.
He also welcomed the repeal of California's SB 1047 bill and President Biden's executive order on AI, as he believed these measures could slow down open-source AI development.
Ng further emphasized the importance of the U.S. maintaining technological competition with China, stating that AI-powered drones could completely change the battlefield.
There have been internal disagreements at Google regarding the military use of AI for years. In 2018, Meredith Whittaker, who led the Project Maven protests, stated that Google should not be involved in warfare. Other Google employees, including Nobel laureate Geoffrey Hinton and DeepMind’s chief scientist Jeff Dean, also opposed the use of AI in weapons.
In recent years, Google's and Amazon's Project Nimbus contracts with the Israeli government have also sparked protests. The provision of cloud technology to the Israeli Defense Forces has led to debates.
The Pentagon and other military organizations have increased their interest in AI technologies. The U.S. Department of Defense's AI officer has stated that investments in this area will continue to grow.