Google-un zəlzələ xəbərdarlıq sistemi Türkiyədə 10 milyon insanı vaxtında xəbərdar edə bilmədi
2023-cü ildə Türkiyədə baş verən güclü zəlzələ zamanı Google-un Android Zəlzələ Xəbərdarlıq Sistemi (Android Earthquake Alerts) 10 milyondan çox insanı zəlzələnin gücü barədə vaxtında xəbərdar edə bilməyib.
Google-un sistemi zəlzələnin episentrdən təxminən 160 kilometr radiusda olan insanlara ən ciddi “Tədbir Gör” xəbərdarlığını göndərməli idi. Bu xəbərdarlıq insanlara 30-35 saniyə əvvəl xəbərdarlıq verərək, təhlükəsizliyini təmin etmək imkanı yaradır. Lakin hadisə zamanı yalnız 469 nəfərə bu ciddi xəbərdarlıq göndərilib. Digər yarım milyona yaxın insan isə daha aşağı səviyyəli, “Diqqətli Ol” xəbərdarlığı alıb. Bu xəbərdarlıq telefonun səssiz rejimini pozmur və elə diqqət çəkmir.
Google əvvəllər bu sistemin “yaxşı işlədiyini” bildirsə də, BBC-nin araşdırması sistemin zəlzələnin gücünü ciddi şəkildə az qiymətləndirdiyini göstərib. İlk zəlzələdə sistem titrəməni 4.5-4.9 bal olaraq göstərərkən, əslində bu rəqəm 7.8 bal olub. İkinci zəlzələdə də sistem yenə zəlzələnin gücünü az qiymətləndirib və cəmi bir neçə min istifadəçiyə ciddi xəbərdarlıq göndərib.
Zəlzələdən sonra Google sistemin işini təkmilləşdirərək, belə bir ssenari yaratdı ki, eyni şiddətli zəlzələdə 10 milyon nəfərə ciddi xəbərdarlıq göndərilsin, 67 milyon nəfərə isə “Diqqətli Ol” xəbərdarlığı verilsin.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, böyük zəlzələlərin vaxtında aşkarlanması və xəbərdarlıq verilməsi çox çətin məsələdir. Lakin Google-un bu məlumatları gec açıqlaması tənqid olunub. Məsələn, Kolorado Mədən Məktəbinin professoru Elizabeth Reddy deyir: “Minlərlə insan həyatını itirdi, amma sistemin zəif işləməsi barədə məlumat almaq üçün iki il gözləmək çox üzücüdür.”
Google bildirir ki, bu sistem milli xəbərdarlıq sistemlərinin yerinə deyil, əlavə təhlükəsizlik üçün yaradılıb. Lakin bəzi ekspertlər narahatdır ki, ölkələr Google-un sisteminə çox güvənir, amma sistem hələ tam sınanmayıb.
Google-un xəbərdarlıq sistemi hazırda 98 ölkədə fəaliyyət göstərir. BBC 2025-ci ildə Mianmarda baş vermiş zəlzələ zamanı bu sistemin necə işləməsi barədə Google-dan açıqlama istəyib, amma hələ cavab ala bilməyib.

Google’s earthquake alert system failed to warn 10 million people in Turkey on time
During the powerful earthquake that struck Turkey in 2023, Google’s Android Earthquake Alerts system failed to timely warn over 10 million people about the severity of the quake.
Google’s system was supposed to send its most serious “Take Action” alert to people within approximately 160 kilometers of the epicenter. This alert provides users with 30-35 seconds to prepare and seek safety. However, during the event, only 469 people received this critical warning. Nearly half a million others were sent a lower-level “Be Aware” alert, which does not override silent mode and is less noticeable.
Although Google previously stated that the system had “performed well,” a BBC investigation revealed that the system significantly underestimated the earthquake’s strength. For the first quake, the system estimated shaking at 4.5 to 4.9 magnitude, while the actual magnitude was 7.8. The second earthquake was also underestimated, with only a few thousand users receiving the “Take Action” alert.
After the earthquake, Google improved its system and simulated the scenario again, showing that in a similar event, 10 million people would receive the “Take Action” alert and 67 million users would get the “Be Aware” notification.
Experts note that detecting and alerting for large earthquakes in real time is a complex challenge. However, Google’s delay in disclosing these issues has drawn criticism. For example, Elizabeth Reddy, an assistant professor at the Colorado School of Mines, said, “Thousands of lives were lost, and it’s very disappointing that it took two years to learn about the system’s poor performance.”
Google emphasizes that the Android Earthquake Alerts system is intended to supplement, not replace, national warning systems. Still, some experts worry that countries may be placing too much trust in Google’s technology before it is fully tested.
Currently, Google’s alert system operates in 98 countries. The BBC requested information from Google about how the system performed during a 2025 earthquake in Myanmar but has not yet received a response.