Google yeni açıq mənbə süni intellekt aləti "Gemini CLI"ni təqdim edib
Google bu həftə Gemini CLI adlı yeni agentli süni intellekt (AI) alətini istifadəyə verdi. Bu alət proqramçılara terminaldan birbaşa Gemini AI modellərindən istifadə edərək kod yazmaq, səhvləri tapmaq, yeni funksiyalar yaratmaq və digər tapşırıqları təbii dil sorğuları ilə icra etməyə imkan verir.
Gemini CLI, Google-un Gemini AI modellərini yerli kod bazaları ilə birləşdirir və proqramçılara daha sürətli və səmərəli kodlaşdırma təcrübəsi təqdim edir. Bu alət OpenAI-nin Codex CLI və Anthropic-in Claude Code kimi digər komandalar səviyyəsində AI vasitələri ilə rəqabət aparır.
Google 2025-ci ilin aprel ayında Gemini 2.5 Pro modelini təqdim etdikdən sonra, bu modellər proqramçılar arasında populyarlıq qazanıb və Cursor, GitHub Copilot kimi üçüncü tərəf AI alətlərinin istifadəsini artırıb. Google isə Gemini CLI vasitəsilə birbaşa inkişaf etdiricilərlə əlaqəni gücləndirməyi hədəfləyir.
Gemini CLI yalnız kodlaşdırma üçün deyil, həm də video yaradılması (Veo 3 modeli ilə), tədqiqat hesabatlarının hazırlanması (Deep Research agenti vasitəsilə) və real vaxt məlumatlara çıxış (Google Search ilə) kimi digər funksiyaları da dəstəkləyir. Alət MCP serverlərinə qoşulmaqla xarici verilənlər bazalarına da çıxış imkanı yaradır.
Google Gemini CLI-ni Apache 2.0 lisenziyası ilə açıq mənbə kimi təqdim edib və layihəyə GitHub üzərindən proqramçıların töhfə verməsini gözləyir. Bundan əlavə, pulsuz istifadəçilər üçün saniyədə 60, gündə 1000 sorğu həddi qoyulub ki, bu da alətin qəbulunu artırmaq məqsədi daşıyır.
Buna baxmayaraq, süni intellekt alətlərindən istifadənin riskləri də mövcuddur. 2024-cü ilin Stack Overflow sorğusuna görə, proqramçıların cəmi 43%-i AI alətlərinin dəqiqliyinə tam güvənir. Tədqiqatlar göstərir ki, AI tərəfindən yaradılan kod bəzən səhv və ya təhlükəsizlik zəiflikləri ilə nəticələnə bilər.
Google-un təqdim etdiyi Gemini CLI komandalar səviyyəsində AI istifadəsini daha əlçatan və effektiv etməyi məqsəd qoyur və süni intellekt alətlərinin proqramlaşdırma sahəsində inkişafına yeni təkan verməyə çalışır.

Google unveils Gemini CLI, an open-source AI tool for terminals
Google has announced the launch of Gemini CLI, a new agentic artificial intelligence (AI) tool designed to run locally from the terminal. Gemini CLI connects Google’s Gemini AI models directly to local codebases, allowing developers to use natural language commands to explain complex code, write new features, debug, and execute commands more efficiently.
This tool competes with other command-line AI coding assistants like OpenAI’s Codex CLI and Anthropic’s Claude Code, offering faster and easier integration into developers’ workflows. Since the release of Gemini 2.5 Pro in April 2025, Google’s AI models have grown popular among developers, increasing the use of third-party AI coding tools such as Cursor and GitHub Copilot. Gemini CLI aims to establish a more direct relationship between Google and developers by providing an in-house solution.
Beyond coding, Gemini CLI can also assist with creating videos using Google’s Veo 3 model, generating research reports through the Deep Research agent, and accessing real-time information via Google Search. It also supports connection to MCP servers, enabling access to external databases.
Google is releasing Gemini CLI as open-source software under the permissive Apache 2.0 license, encouraging community contributions on GitHub. To promote adoption, free users are allowed up to 60 model requests per minute and 1,000 requests per day, roughly double the average usage seen so far.
However, the rise of AI coding tools comes with challenges. According to a 2024 Stack Overflow survey, only 43% of developers fully trust the accuracy of AI-generated code. Studies have shown that AI-generated code can sometimes contain errors or security vulnerabilities.
Google’s Gemini CLI seeks to make AI-powered coding more accessible and efficient, pushing forward innovation in how developers interact with AI tools in their everyday workflows.