Harvard tələbələri WhatsApp ilə mühacirləri işlə təmin edən startap qurublar
Harvard Biznes Məktəbində təhsil alarkən Kolumbiyadan olan tələbələr Stefani Murra və Lorenza Velez, universitetin yeməkxanasında işləyən işçilərin əksəriyyətinin ispan olduğunu müşahidə etdilər. Onlarla söhbət zamanı ortaya çıxan əsas problem mühacirlərin ABŞ-də ilk işlərini tapmaqda çətinlik çəkməsi idi. İngilis dili bilməmək bu prosesdə ən böyük maneə kimi görünürdü.
Lakin eyni zamanda, ABŞ-də bu sahələrdə işçi çatışmazlığı yaşanırdı. Beləliklə, onlar İspan mühacirlərini işlə təmin edən Ponte Labor startapını yaratmaq qərarına gəldilər.
İşə qəbul prosesi necə işləyir?
Ponte Labor İspan mühacirləri ilə işəgötürənləri WhatsApp vasitəsilə əlaqələndirir. Startapın süni intellekt (AI) əsaslı işə qəbul sistemi namizədləri əvvəlcədən yoxlayır və onlarla səsli müsahibələr aparır. Namizədlər yalnız hüquqi iş icazəsi olan mühacirlər arasından seçilir.
Bu sistem iş axtaranlar üçün daha əlçatan və rahatdır. Çünki bir çox İspan mühacir ənənəvi iş elanlarını (məsələn, Indeed kimi platformaları) anlamır və onlayn ərizə doldurmaqda çətinlik çəkir. Ponte Labor bu prosesi WhatsApp üzərindən asanlaşdıraraq onları işlə təmin edir.
Böyük işəgötürənlərlə əməkdaşlıq və maliyyələşmə
2023-cü ilin noyabr ayında fəaliyyətə başlayan Ponte Labor indiyədək 60 mindən çox namizəd qeydiyyatdan keçirib və 800 nəfəri qonaqpərvərlik sahəsində işlə təmin edib.
Hazırda Omni Hotels & Resorts, Pyramid Global, Peachtree Hotel Group və Atrium Hospitality kimi böyük şirkətlərlə əməkdaşlıq edir. Startap qısa müddətdə sürətli böyümə nümayiş etdirib və bu günə qədər 3 milyon dollarlıq investisiya cəlb edib. Harlem Capital şirkətin əsas investorlarından biridir. Ponte Labor işəgötürənlərdən maaşın 10%-i həcmində aylıq xidmət haqqı alır. İşçinin ilk ayda işdən çıxması halında isə heç bir ödəniş tələb olunmur.
Gələcək planlar
Hal-hazırda Ponte Labor əsasən qonaqpərvərlik sektoruna fokuslansa da, gələcəkdə tikinti və yaşlılara qulluq kimi sahələrə də genişlənməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, şirkət İspan mühacirlərin iş imkanlarını artırmaq üçün ingilis dili təlim proqramları yaratmağı da hədəfləyir. Harlem Capital-ın rəhbəri Anri Pyer-Jak bildirib ki, Ponte Labor mühacirlər üçün yaradılan iş bazarında fərqlənir və WhatsApp-dan istifadə edərək bu sahədə böyük bir problemi həll edir.
ABŞ Əmək Departamentinin məlumatına görə, 2023-cü ildə ABŞ-da xarici işçi qüvvəsinin 47,6%-i ispan mühacirlərdən ibarət olub. Bu da Ponte Labor-un fəaliyyət sahəsinin nə qədər geniş potensiala malik olduğunu göstərir.

While studying at Harvard Business School, Colombian students Stephanie Murra and Lorenza Vélez noticed that most of the workers in the university cafeteria were Hispanic. Through conversations with them, they discovered a common challenge: immigrants struggled to find their first jobs in the U.S. due to language barriers. Not speaking English was the biggest obstacle in the process.
At the same time, the U.S. was experiencing labor shortages in these sectors. This realization led them to create Ponte Labor, a startup dedicated to matching Hispanic immigrants with jobs.
How Does the Hiring Process Work?
Ponte Labor connects Hispanic immigrants with employers via WhatsApp. The startup’s AI-powered recruitment system pre-vets candidates and conducts voice-based interviews. Only legally authorized workers are considered for job placements.
This approach makes the hiring process more accessible and convenient for job seekers. Many Hispanic immigrants struggle with traditional job listing platforms like Indeed and find online applications overwhelming. By using WhatsApp, Ponte Labor simplifies the process and helps immigrants secure employment.
Partnerships with Major Employers & Funding
Since its launch in November 2023, Ponte Labor has registered over 60,000 candidates and placed 800 workers in hospitality jobs.
The startup collaborates with major companies such as Omni Hotels & Resorts, Pyramid Global, Peachtree Hotel Group, and Atrium Hospitality. Ponte Labor has experienced rapid growth, securing $3 million in investment funding from key investors, including Harlem Capital. The startup charges employers a monthly service fee of 10% of the worker’s salary. If a worker leaves within the first month, the employer pays nothing.
Future Plans
Currently focused on the hospitality sector, Ponte Labor plans to expand into industries such as construction and elder care. The company also aims to introduce English language training programs to improve job opportunities for Hispanic immigrants. Harlem Capital’s Managing Partner, Henri Pierre-Jacques, highlighted that Ponte Labor stands out in the immigrant job market and effectively addresses a major issue by integrating WhatsApp into the recruitment process.
According to the U.S. Department of Labor, Hispanic immigrants made up 47.6% of the foreign-born labor force in the U.S. in 2023. This statistic underscores the vast potential of Ponte Labor’s impact.