Hollandiya "Sony"ni məhkəməyə verib
Hollandiya istehlakçı hüquqlarını müdafiə edən Massaschade & Consument fondu Sony şirkətini məhkəməyə verib. Səbəb isə PlayStation Store-da rəqəmsal oyunların qiymətinin çox baha olmasıdır. Fondun iddiasına görə, Sony rəqəmsal oyunları 50% daha baha satır, halbuki fiziki disk şəklində alınan eyni oyunlar daha ucuzdur.
Bu bahalıq nə üçün yaranır? Çünki PlayStation oyunlarının rəqəmsal versiyalarını yalnız Sony-nin öz mağazasından – PS Store-dan almaq mümkündür. Başqa seçim olmadığından, Sony istədiyi qiyməti təyin edir və oyunçular da buna məcbur qalır. Fond bu əlavə ödənişi "Sony vergisi" adlandırır.
İddia 3 milyon PlayStation istifadəçisinin adından qaldırılıb. Əgər məhkəmə Sony-nin əleyhinə qərar versə, oyunçulara 20-25% kompensasiya ödənəcək. Fond Hollandiya oyunçularını da məhkəmə prosesinə qoşulmağa çağırır.
Qeyd edək ki, Sony-yə qarşı oxşar məhkəmə iddiaları əvvəllər də olub. 2021-ci ildə ABŞ-da oyunçular Sony-yə qarşı iddia qaldırmışdı, lakin məhkəmə Sony-nin xeyrinə qərar vermişdi. 2023-cü ildə Böyük Britaniyada da eyni səbəblə məhkəmə işi açılıb və hələ də davam edir.

The Netherlands has taken Sony to court
The Dutch consumer rights protection organization Massaschade & Consument has taken Sony to court over the high prices of digital games on the PlayStation Store. According to the foundation, Sony sells digital games at prices that are 50% higher compared to the same games on physical discs.
Why is this price difference happening? The digital versions of PlayStation games can only be purchased from Sony’s own store—PS Store. With no alternative options, Sony has the power to set its own prices, and gamers have no choice but to comply. The foundation refers to this extra cost as the "Sony tax."
The lawsuit is filed on behalf of 3 million PlayStation users. If the court rules against Sony, gamers could receive 20-25% compensation. The foundation is also calling on Dutch gamers to join the legal process.
It’s worth noting that similar lawsuits against Sony have occurred before. In 2021, gamers in the U.S. filed a case against Sony, but the court ruled in Sony’s favor. In 2023, a similar lawsuit was filed in the UK, and the case is still ongoing.