11 Noyabr 2024 21:49
FTX kriptovalyuta birjası, Binance və onun qurucusu, keçmiş rəhbəri Çanpen Çjaoya qarşı 1,8 milyard dolların geri qaytarılması tələbi ilə məhkəmə iddiası qaldırıb. Bloomberg-ə istinadən verilən məlumata görə, FTX bu məbləğin ədalətsiz yollarla çıxarıldığını iddia edir.
İddia ərizəsinə əsasən, 2021-ci ildə Binance, FTX-dən beynəlxalq bölmənin 20%-i və ABŞ filialının 18,4%-i payını aldı. Bu razılaşma FTX tokenləri və Binance kriptovalyutası ilə ödənilib və həmin dövrdə bu məbləğ 1,76 milyard dollar olaraq dəyərləndirilib.
Lakin FTX-in iddialarına görə, sövdələşmə zamanı ödənişi həyata keçirən Alameda Research maliyyə cəhətdən pis vəziyyətdə olub və əslində bu ödənişi etmək gücündə olmayıb. FTX rəhbərliyi hesab edir ki, bu əməliyyat dələduzluq olub, çünki həm Alameda, həm də FTX əməliyyat başa çatmamışdan əvvəl artıq maliyyə çətinlikləri ilə üzləşmişdilər.
FTX həmçinin Çanpen Çjaonu Twitter (indiki X) vasitəsilə FTX-in nüfuzunu sarsıtmaq üçün təxribat xarakterli tvitlər paylaşmaqda ittiham edib. Məsələn, Binance qurucusu, FTX-in tokenləri olan FTT-nin satılmasının "risqlərin idarə olunması" üçün edildiyini bildirib. Bu tvit FTX istifadəçiləri arasında ciddi narahatlığa səbəb olub və nəticədə istifadəçilərin vəsaitlərini kütləvi şəkildə geri çəkməsi FTX-in çöküşünü sürətləndirib.

The bankrupt FTX sued "Binance" for $1.8 billion
FTX filed a lawsuit against cryptocurrency exchange Binance and its founder and former CEO Changpeng Zhao, demanding the return of $1.8 billion. According to Bloomberg, FTX claims that this amount was withdrawn in unfair ways.
In 2021, Binance acquired 20% of the international division and 18.4% of the US branch from FTX, according to the lawsuit. The deal was paid in FTX tokens and Binance cryptocurrency, which was valued at $1.76 billion at the time.
However, according to FTX's claims, Alameda Research, which made the payment during the deal, was in a bad financial situation and was actually unable to make this payment. FTX management believes the transaction was fraudulent because both Alameda and FTX were already experiencing financial difficulties before the transaction was completed.
The FTX also accused Changpeng Zhao of posting provocative tweets through Twitter (now X) to undermine the reputation of the FTX. For example, the founder of Binance said that the sale of FTT, the tokens of FTX, was done for "risk management". This tweet caused serious concern among FTX users, and the resulting mass withdrawal of funds by users hastened the collapse of FTX.