İlon Mask “Apple”ın Peyk layihəsinə qarşı çıxıb
Son dövrlərdə Apple və SpaceX arasında peyk əlaqəsi sahəsində kəskin rəqabət yaşanır. The Wall Street Journal nəşrinin məlumatına görə, SpaceX-in təsisçisi İlon Mask, "Apple"ın öz peyk texnologiyalarını inkişaf etdirərək, xüsusilə "ölü zonalar" adlandırılan mobil əlaqənin təmin edilmədiyi ərazilərdə peyk interneti təqdim etməsinə qarşı çıxır.
Apple kosmik əlaqə texnologiyasına milyardlarla dollar investisiya qoyaraq, mobil əlaqə sahəsində ciddi irəliləyişlər əldə etməyə çalışır. SpaceX isə artıq 550-dən çox Starlink peykini orbitə buraxaraq, mobil internet xidmətlərini təmin edir. Hər iki şirkət eyni tezliklərdən istifadə etməyə çalışır, bu da münaqişənin dərinləşməsinə səbəb olur. Məhz bu səbəbdən SpaceX, ABŞ-ın tənzimləyici qurumlarına müraciət edərək, Apple-ın peyk layihələrinin maliyyələşdirilməsinin dayandırılmasını tələb edib.
Bununla belə, rəqabətə baxmayaraq, hər iki şirkət arasında əməkdaşlıq da mövcuddur. Məsələn, iPhone-lar artıq SpaceX-in raketləri ilə orbitə buraxılan Globalstar peyklərindən istifadə edir. Həmçinin, Apple, T-Mobile və SpaceX arasında Starlink texnologiyasının gələcək iPhone modellərinə inteqrasiyası barədə razılaşma əldə olunub. Bu əməkdaşlıq, uzaq ərazilərdə əlaqə imkanlarını artırmağı hədəfləyir və həmçinin iPhone satışlarını və Starlink-in genişlənməsini stimullaşdıracaq.
Buna baxmayaraq, Apple və SpaceX arasındakı əlaqələr qarışıq və ziddiyyətli qalır. Bu iki nəhəng şirkət bəzən qarşılıqlı maraqlarını bölüşsələr də, digər zamanlarda mövqeləri bir-birinə tamamilə zidd gəlir.

Recently, a fierce competition has emerged between Apple and SpaceX in the satellite communication sector. According to The Wall Street Journal, SpaceX founder Elon Musk is opposed to Apple developing its own satellite technology, particularly its plans to provide satellite internet in "dead zones" where mobile coverage is unavailable.
Apple has invested billions of dollars into space-based communication technology, aiming to make significant advancements in mobile connectivity. Meanwhile, SpaceX has already launched over 550 Starlink satellites into orbit to provide mobile internet services. Both companies are vying for the same frequencies, exacerbating the conflict. As a result, SpaceX has filed a request with U.S. regulators to halt funding for Apple’s satellite projects.
Despite the competition, the two companies also collaborate in certain areas. For example, iPhones already use Globalstar satellites launched by SpaceX rockets. Additionally, Apple, T-Mobile, and SpaceX have reached an agreement to integrate Starlink technology into future iPhone models. This collaboration aims to expand connectivity in remote areas and boost both iPhone sales and Starlink's growth.
However, the relationship between Apple and SpaceX remains complex and contradictory. While they occasionally share mutual interests, at other times their positions clash completely.