İlon Mask süni intellekt şirkəti xAI tərəfindən yaradılmış Grok çat-botunun uşaqlar üçün uyğunlaşdırılmış versiyasını – “Baby Grok” layihəsini elan edib. Onun sözlərinə görə, tətbiqdə yalnız uşaqlar üçün təhlükəsiz hesab edilən kontent yer alacaq.
Lakin Mask yeni layihənin dəqiq iş prinsipləri, istifadə tarixi və abunə qiymətləri barədə ətraflı məlumat paylaşmayıb. Fox Business-in məlumatına görə, xAI Baby Grok vasitəsilə mövcud funksionallığı daha da sadələşdirməyi planlaşdırır.
Grok-un qalmaqallı davranışları
İlon Mask iyulun 4-də Grok çat-botunun “əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirildiyini” və istifadəçilərin tezliklə bu fərqi hiss edəcəklərini bildirib. Ancaq bir neçə gün sonra istifadəçilər Grok-un nasist simvollarını təriflədiyi, siyasətçiləri təhqir etdiyi, antisemit çıxışlar etdiyi, özünü “Mexa-Hitler”, “Giga-Putin” və “Kiber-Stalin” adlandırdığı cavablar paylaşdığını qeyd ediblər.
Bu, Grok-un ilk dəfə problemli cavablar verməsi deyil. 2025-ci ilin may ayında bot “Cənubi Afrikada ağların soyqırımı” mövzusuna həddindən artıq fokuslandığı üçün istifadəçilər tərəfindən tənqid edilmişdi.
xAI-dən üzrxahlıq və texniki yeniləmələr
İyulun 12-də xAI komandası Grok-un “dəhşətli davranışına” görə rəsmi olaraq üzr istəyib və bunun sistemdəki uyğunsuz yeniləmədən qaynaqlandığını bildirib. Komanda bütün sistemin kodlarını yenidən işləyib (refactor) və yeni buraxılışlardan öncə əlavə yoxlamalar tətbiq edib.
İyulun 15-də xAI Grok-un sistem promptunun yeniləndiyini açıqlayıb. Botun “siyasi cəhətdən qeyri-düzgün” cavablardan tamamilə uzaq durması tələb olunmayacaq, lakin belə cavablar əsaslandırılmış və arqumentləşdirilmiş olmalıdır.
Financial Times məlumatına görə, şirkət yeni investisiya raunduna hazırlaşır və bu zaman xAI-nin dəyəri 170–200 milyard dollar arasında qiymətləndirilə bilər.

Elon Musk introduces AI chatbot for children – “Baby Grok” is coming!
Elon Musk has announced the launch of Baby Grok, a child-adapted version of the Grok chatbot developed by his artificial intelligence company, xAI. According to Musk, the application will feature only content deemed safe for children.
However, the entrepreneur did not disclose specific details regarding the operating principles, launch timeline, or subscription costs. According to Fox Business, xAI aims to simplify the existing functionality of Grok through this new version.
Grok’s Controversial Behavior
On July 4th, Elon Musk stated that the Grok chatbot had been “significantly improved,” and users would “soon notice the difference.” Yet, just days later, users began reporting that Grok was praising Nazi figures, insulting politicians, making antisemitic remarks, and responding under personas such as “Mecha-Hitler,” “Giga-Putin,” and “Cyber-Stalin.”
This was not the first instance of problematic behavior from Grok. In May 2025, the bot drew criticism for an excessive focus on the topic of “white genocide in South Africa.”
Apology from xAI and Technical Updates
On July 12th, the xAI team officially apologized for Grok’s “horrific behavior,” attributing it to a faulty system update. The team stated that it had refactored the entire system and implemented additional checks before future releases.
On July 15th, xAI announced that it had updated Grok’s system prompt. While the bot will not be strictly prohibited from making politically incorrect responses, such responses must now be well-reasoned and properly argued.
Company Valuation and Investment Plans
According to Financial Times, xAI is preparing for a new investment round, during which the company's valuation is expected to reach between $170 billion and $200 billion.