OpenAI-nin həmtəsisçisi və tanınmış süni intellekt tədqiqatçısı İlya Sutskever, 2024-cü ildə təsis etdiyi “Safe Superintelligence” (SSI) startapında baş direktor (CEO) vəzifəsini rəsmi olaraq öz üzərinə götürüb. Bu barədə o, iyulun 3-də X sosial şəbəkəsində paylaşım edib.
Bu rəhbərlik dəyişikliyi, şirkətin digər həmtəsisçisi və indiyədək baş direktoru olmuş Daniel Gross-un 29 iyun tarixində vəzifəsindən ayrılması ilə bağlıdır. Eyni zamanda, həmtəsisçi Daniel Levi şirkətin prezidenti təyin edilib.
Sutskever bu qərarın, Meta şirkətinin rəhbəri Mark Zukerberqin SSI-ni tam olaraq satın almaq və həm Gross-u, həm də onun tərəfdaşı, keçmiş GitHub rəhbəri Nat Fridmanı şirkətə cəlb etmək istədiyi barədə yayılan xəbərlərin fonunda verildiyini bildirib. Sutskever yayılan iddialara belə münasibət bildirib:
“Bəzi şirkətlərin bizi almaq istədiyini eşitmiş ola bilərsiniz. Bu marağa görə minnətdarıq, lakin biz yalnız bir məqsədə — təhlükəsiz süni intellektin yaradılmasına sadiqik. Komandamız, hesablama gücümüz və vizyonumuz var. Yolumuza davam edirik.”
2024-cü ildə əsası qoyulan “Safe Superintelligence” şirkəti, adından da göründüyü kimi, yalnız təhlükəsiz süni intellektin inkişafına fokuslanıb. Şirkətin nə alternativ məhsulu, nə də fərqli biznes planı var. Bu yanaşma onu digər texnoloji startaplardan fərqləndirir və elmi məqsədlərə sadiq qalmaqla seçilir.
Sutskever əvvəllər OpenAI-də baş elmi işçi kimi çalışıb. İndi isə o, SSI-də həm texniki rəhbərlik, həm də CEO olaraq strateji qərarların verilməsinə cavabdehdir. Bu, onun üçün həm maliyyə resurslarını cəlb etmək, həm də yüksək səviyyəli tədqiqatçılarla əməkdaşlıq qurmaq baxımından yeni mərhələdir.
Daniel Gross-un Metada fəaliyyətə başlama ehtimalı yüksəkdir. Mark Zukerberq artıq OpenAI və Google DeepMind-dan tanınmış tədqiqatçıları cəlb edərək yeni süni intellekt laboratoriyası qurur. Meta-nın strategiyası süni intellekti gündəlik istifadəçi məhsullarına inteqrasiya etmək üzərində qurulub.
Bunun əksinə olaraq, SSI-nin əsas və yeganə məqsədi təhlükəsiz süni intellektin yaradılmasıdır. Şirkət kommersiya məqsədlərindən uzaq, fundamental və etik prinsiplərlə fəaliyyət göstərir.
İlya Sutskever-in CEO təyinatı süni intellekt sahəsində strateji önəm daşıyır. Bu dəyişiklik, texnoloji ekosistemdə süni intellektin inkişafı uğrunda gedən rəqabətdə SSI-nin mövqeyini daha da gücləndirə bilər. Sutskever-in liderliyi ilə şirkət bu sahədə qlobal diqqət mərkəzində qalmağa davam edəcək.

Ilya Sutskever, co-founder of OpenAI and a prominent AI researcher, has officially taken on the role of CEO at Safe Superintelligence (SSI), the startup he founded in 2024. He announced the leadership change on July 3 via a post on the social media platform X.
This transition follows the departure of Daniel Gross, SSI’s co-founder and former CEO, who stepped down from his role on June 29. Meanwhile, co-founder Daniel Levy has been appointed as the company’s new president.
Sutskever addressed recent reports that Meta CEO Mark Zuckerberg had shown interest in acquiring SSI entirely and recruiting both Gross and his longtime business partner, former GitHub CEO Nat Friedman. Sutskever responded to those rumors by stating:
“You might have heard rumors of companies wanting to acquire us. We’re flattered by the interest, but we remain committed to a single mission — building safe superintelligence. We have the team, the compute, and the vision. We’re staying focused.”
Founded in 2024, Safe Superintelligence is uniquely dedicated to developing safe artificial general intelligence. Unlike other startups, it has no alternative products or commercial ambitions. Its singular focus and commitment to scientific goals make it stand out in the tech landscape.
Sutskever, formerly OpenAI’s chief scientist, now leads both the technical and strategic directions of SSI. His new role also entails attracting investment and top-tier talent, marking a new chapter in his professional journey.
Daniel Gross is expected to begin working with Meta, where Mark Zuckerberg is assembling a new AI lab by recruiting top researchers from OpenAI and Google DeepMind. Meta’s strategy centers on integrating AI into consumer products that reach billions of users.
In contrast, SSI’s sole focus remains on building safe superintelligence — avoiding commercial distractions and adhering strictly to ethical principles and long-term safety concerns.
Sutskever’s appointment as CEO is a strategic development in the AI field. This leadership change could further strengthen SSI’s position in the race to shape the future of artificial intelligence. Under Sutskever’s guidance, the company is expected to remain a key player in the global AI landscape.