İnformasiya Təhlükəsizliyi Komissiyasının internet resursu istifadəyə verildi
İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının rəsmi internet informasiya ehtiyatı Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində qeydiyyata alınaraq ona https://itkk.gov.az domen adı ayrılmış və “AzStateNet” şəbəkəsinə qoşulmaqla təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi təmin edilmişdir.
İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 29 mart tarixli 3851 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında informasiya məkanının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, dövlət və cəmiyyət üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən infrastruktur obyektlərinin informasiya sistemləri və ehtiyatlarının kiberhücumlardan qorunması, belə təhdidlərin qabaqlanması, qarşısının alınması və araşdırılması sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının işinin əlaqələndirilməsini təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır.
İnformasiya təhlükəsizliyi, habelə ölkədə kibercinayətkarlıqla bağlı əsas təhdid və risklərin müəyyən olunması, qiymətləndirilməsi və gələcək təhdidlərin proqnozlaşdırılması sahəsində mütəmadi təhlillər aparmaq, təkliflər hazırlamaq və bu sahədə aparılan işlərin əlaqələndirilməsini həyata keçirmək Komissiyanın əsas vəzifələrindəndir.
Qeyd edək ki, İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının sədri Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi general-leytenant İlqar Musayevdir.

The Internet Resource of the Information Security Coordination Commission Has Been Launched
The official internet information resource of the Information Security Coordination Commission has been registered with the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan. The domain name https://itkk.gov.az has been allocated, and its security has been enhanced by connecting it to the "AzStateNet" network.
The Information Security Coordination Commission was established by the Decree No. 3851 of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 29, 2018. Its aim is to ensure the security of the information space in Azerbaijan, protect information systems and resources of critical infrastructure facilities from cyberattacks, and coordinate the activities of state agencies working in this field to prevent, mitigate, and investigate such threats.
The Commission's primary duties include conducting regular analyses, identifying, evaluating, and predicting future threats and risks in the field of information security and cybercrime, preparing proposals, and coordinating activities in this sector.
It is noteworthy that the Chairman of the Information Security Coordination Commission is Lieutenant General Ilgar Musayev, Head of the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan.