25 Sentyabr 2025 12:08
Instagram, aylıq aktiv istifadəçi sayının 3 milyard səviyyəsinə çatdığını bəyan edib. Bu barədə Mark Zukerberq məlumat verib. Qeyd edək ki, sosial şəbəkə 2018-ci ildə 1 milyard aktiv istifadəçi hədəfinə çatmışdı.
CNBC-nin 2021-ci ildə əldə etdiyi məlumatlara görə, Instagram-ın aylıq aktiv istifadəçi sayı 2 milyardı keçmişdi. Şirkət bu müddət ərzində auditoriya məlumatlarını ictimaiyyətə açıqlamamışdı.
Hazırda 3 milyardlıq göstəriciyə Threads istifadəçilərinin daxil olub-olmadığı isə hələlik bəlli deyil. X (əvvəlki Twitter) platformasının analoqu kimi 2023-cü ildə istifadəyə verilən Threads, qeydiyyat üçün Instagram hesabına sahib olmağı tələb edir. 2025-ci ilin avqust ayında Zukerberqin verdiyi hesabatda Threads-ın aylıq 400 milyon aktiv istifadəçiyə malik olduğu bildirilmişdi.
Instagram-ın rəhbəri Adam Mosseri, son illərdəki “demək olar ki, bütün böyümənin” şəxsi mesajlaşma funksiyası, Reels və tövsiyələr vasitəsilə əldə edildiyini qeyd edib. Bu səbəbdən sosial şəbəkə gələcəkdə də bu istiqamətlərə diqqət yetirməyi planlaşdırır. Məsələn, yaxın aylarda Reels-dəki tövsiyə alqoritmini istifadəçilərin özləri tərəfindən tənzimləməyə imkan verən bir funksiyanın sınaqdan keçirilməsi gözlənilir.
Meta (o zamankı Facebook), Instagram-ı 2012-ci ildə 1 milyard dollara satın almışdı. 2025-ci ilin yazında ABŞ məhkəməsində şirkətə qarşı perspektivli rəqibləri satın alması ilə bağlı iddia irəli sürülüb. Tənzimləyici orqan şirkətin restrukturizasiyasını və ya Instagram və WhatsApp platformalarının satışını tələb edir.

25 September 2025 12:08
Instagram has announced that its monthly active user base has reached 3 billion, according to a statement from Mark Zuckerberg. The social network had previously hit the milestone of 1 billion active users in 2018.
According to data obtained by CNBC in 2021, Instagram surpassed 2 billion monthly active users. However, the company had not publicly disclosed audience figures during that period.
It remains unclear whether the 3 billion figure includes users of Threads. Launched in 2023 as an alternative to X (formerly Twitter), Threads requires an Instagram account for registration. In a report released in August 2025, Zuckerberg revealed that Threads had 400 million monthly active users.
Instagram head Adam Mosseri noted that “almost all” of the platform’s growth in recent years has come from private messaging, Reels, and recommendations. For this reason, the social network plans to continue focusing on these areas. For instance, in the coming months, a feature allowing users to customize the recommendation algorithm for Reels is expected to be tested.
Meta (then Facebook) acquired Instagram in 2012 for $1 billion. In spring 2025, a U.S. court filed a lawsuit against the company for acquiring potential competitors. Regulators are seeking either a corporate restructuring or the divestiture of Instagram and WhatsApp.