Instagram Hindistanda yeniyetmələr üçün hesablar təqdim edib
Instagram Hindistanda yeniyetmələr üçün nəzərdə tutulmuş hesabları təqdim etdiyini açıqlayıb. Bu yenilik Hindistanda 350 milyondan çox istifadəçisi olan platformanın təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirməyi hədəfləyir.
Keçən il Meta bu hesabları ABŞ, Böyük Britaniya, Kanada və Avstraliyada istifadəyə verdi. 16 yaşdan kiçik istifadəçilərin hesabları avtomatik olaraq bu yeniyetmə hesablarına köçürüldü. Bu hesablar şəxsi (private) olur və mesajlaşma məhdudiyyətləri, məzmun nəzarəti, vaxt limitləri və "yuxu rejimi" kimi funksiyaları əhatə edir.
Instagram-ın Hindistandakı İctimai Siyasət Direktoru Natasha Jog deyib: "Meta olaraq təhlükəsiz və məsuliyyətli rəqəmsal mühit yaratmaq əsas prioritetimizdir. Yeniyetmə hesablarını Hindistana genişləndirməklə biz valideynlərə dəstək göstərməklə yanaşı, məzmun nəzarətini gücləndiririk və yeniyetmələr üçün daha təhlükəsiz təcrübə təmin edirik."
Yeniyetmə hesabları istifadəçilərin bəzi parametrləri valideyn icazəsi olmadan dəyişməsinə mane olur. Valideynlər, hətta 16 yaşdan böyük uşaqların hesablarına nəzarət funksiyasını aktivləşdirə bilərlər.
Valideynlər uşaqlarının kimlərlə ünsiyyət qurduğunu görə bilsələr də, mesajların məzmununa baxa bilməzlər. Həmçinin gündəlik istifadə limitləri təyin edə və müəyyən saatlarda tətbiqi bloklaya bilərlər.
Məzmun baxımından Meta yalnız istifadəçilərin tanıdıqları şəxslərdən mesaj almasına icazə verir. Yeniyetmələr yalnız izlədikləri şəxslər tərəfindən etiketlənə bilər. Həmçinin şirkət avtomatik olaraq təhqiredici söz və ifadələri süzgəcdən keçirir. Kəşf (Explore) bölməsində döyüş və kosmetik məhsulların təbliği kimi məzmunlar da aradan qaldırılır.
Yeniyetmələr futbol, əl işləri, rəqs, musiqi, pişiklər, yemək və kompüter elmləri kimi mövzuları seçərək öz Kəşf səhifələrini fərdiləşdirə bilərlər.
Meta istifadəçi yaşını təsdiqləmək üçün şəxsiyyət vəsiqəsi yoxlaması və video selfilər kimi metodlardan istifadə edir. Hindistanda yaxın zamanda təqdim olunan qanun layihəsinə görə, şirkətlər 18 yaşdan kiçik istifadəçilərin məlumatlarını valideyn razılığı olmadan emal edə bilməzlər. Bu qaydalar qəbul edilsə, platformaların əlavə təhlükəsizlik tədbirləri görməsi tələb oluna bilər.

Instagram Announces Teen Accounts with Safety Features in India
Instagram has announced the introduction of teen accounts in India, a move aimed at enhancing safety measures on the platform, which has over 350 million users in the country.
Meta first launched these accounts last year in the U.S., U.K., Canada, and Australia. Accounts of users under 16 were automatically migrated to these teen accounts. These accounts are private by default and include features such as messaging restrictions, content controls, time limits, and a "sleep mode."
Natasha Jog, Instagram's Director of Public Policy in India, said: "At Meta, creating a safer and more responsible digital environment is a top priority. By expanding Instagram Teen Accounts to India, we are strengthening protections, enhancing content controls, and empowering parents while ensuring a safer experience for teens."
Teen accounts prevent users from changing certain settings without parental permission. Parents can also activate account supervision for users over 16.
Parents can see whom their children interact with but cannot view the content of messages. They can set daily usage limits and block the app during specific hours.
Regarding content, Meta allows teens to receive messages only from people they are connected to. Teens can only be tagged by people they follow. Offensive words and phrases are automatically filtered, and content promoting fighting or cosmetic products is removed from the Explore page.
Teens can personalize their Explore page by selecting topics such as soccer, crafts, dance, music, cats, food, and computer science.
Meta uses methods such as ID verification and video selfies to verify users' ages, as teens often lie about their age on digital platforms.
India recently released draft rules related to its data protection law, outlining that companies cannot process the data of users under 18 without verifiable parental consent. Platforms may need to adopt additional safety measures if these rules are finalized.