İRİA tərəfindən Sumqayıt gənclərinə 10 000 AZN dəyərində mükafat!
5-6 aprel tarixlərində Sumqayıt şəhərində təşkil olunan "INNOSTART" Hakatonu çərçivəsində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) tərəfindən gənclərin inkişafına yönəlik ümumilikdə 10 000 AZN dəyərində maliyyə dəstəyi ayrılıb.
Dəstək, hakatonun qalib komandalarına investisiya formatında təqdim edilib və onların təqdim etdikləri startap layihələrinin gələcəkdə inkişaf etdirilməsini hədəfləyir.
İki gün davam edən intensiv proqram müddətində iştirakçılar komandalar şəklində innovativ və texnoloji həllər üzərində çalışaraq ideyalarını münsiflər heyətinə təqdim ediblər. Hakaton zamanı iştirakçılar biznes modeli qurmaq, texniki yanaşmalar üzərində işləmək və layihələrini konkret təqdimat formatına salmaq imkanı əldə ediblər. Münsiflərin qiymətləndirməsi nəticəsində üç qalib komanda müəyyən olunub.
Qalib layihələr aşağıdakılardır:
• "Codepays" - Şirkətlərin İT sahəsində ixtisaslaşmış peşəkarları daha səmərəli şəkildə tapıb işə cəlb etməsini təmin edən platforma.
• "Biolonic" - Kimyəvi prosesləri rəqəmsal formada vizuallaşdıraraq təhsil və sənaye sahələrində istifadəsini asanlaşdıran platforma.
• "Student All" - Abituriyentlərin ixtisas seçimi mərhələsində onlara uyğun istiqamətləri müəyyənləşdirməsinə yardım edən seçim aləti.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar həmçinin təcrübəli mentorların dəstəyi ilə layihələrini daha da təkmilləşdirmək imkanı əldə ediblər. Hakatonun əsas məqsədi gənclərin innovasiya və startap sahəsindəki potensialını üzə çıxarmaq, onların ideyalarını real layihələrə çevirməyə imkan yaratmaqdır.
"INNOSTART" Hakatonu SUP.VC şirkətinin təşkilatçılığı və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilib. Layihə yerli startap ekosisteminin inkişafı və gənclərin texnologiya sahəsinə marağının artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

IRIA awards 10,000 AZN to Sumgayit youth!
Within the framework of the "INNOSTART" Hackathon organized in Sumgayit on April 5-6, the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) allocated a total of 10,000 AZN in financial support for youth development.
The support was provided to the winning teams of the hackathon in the form of an investment and aims to further develop the startup projects they presented.
During the two-day intensive program, participants worked in teams on innovative and technological solutions and presented their ideas to the jury. During the hackathon, participants had the opportunity to build a business model, work on technical approaches and translate their projects into a specific presentation format. As a result of the jury's evaluation, three winning teams were determined.
The winning projects are as follows:
• "Codepays" - A platform that enables companies to more effectively find and recruit professionals specialized in the IT field.
• "Biolonic" - A platform that visualizes chemical processes in digital form and facilitates their use in education and industry.
• "Student All" - A selection tool that helps applicants determine the appropriate directions for them at the stage of choosing a specialty.
Within the framework of the event, participants also had the opportunity to further improve their projects with the support of experienced mentors. The main goal of the Hackathon is to reveal the potential of young people in the field of innovation and startups, to create an opportunity to turn their ideas into real projects.
"INNOSTART" Hackathon was organized by SUP.VC and implemented with the support of the Innovation and Digital Development Agency. The project is of great importance in terms of developing the local startup ecosystem and increasing the interest of young people in the field of technology.