Keçən ilin sonlarında Qazaxıstanın e-ticarət şirkəti Kaspi tərəfindən 1,1 milyard dollara satın alınan Hepsiburada platformasında yeni kapital artımı həyata keçirilib. Satınalma prosesini bu ilin ilk rübündə tamamlayan Kaspi şirkətə 4,17 milyard TL dəyərində əlavə vəsait yatırıb. Təxminən 110 milyon dollara bərabər olan bu məbləğ noyabrın 17-də keçirilən iclasda təsdiqlənib və son illərdə Türkiyədə reallaşdırılan ən böyük kapital artımlarından biri hesab olunur.
Şirkət rəhbərliyi bəyan edib ki, əldə edilən bu yeni qaynaq Hepsiburada-nın böyümə planlarını dəstəkləmək, həmçinin platformadakı kiçik və orta sahibkarlar, eləcə də pərakəndə satıcılar üçün rəqəmsal alət və xidmətləri inkişaf etdirmək məqsədilə istifadə olunacaq.
Kaspi.kz-in qurucusu və Hepsiburada-nın İdarə Heyətinin sədri Mixail Lomtadze bu addımın Türkiyə bazarına və şirkətə olan uzunmüddətli inamın göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, əsas hədəf yerli bizneslərin rəqabət qabiliyyətini artırmaqdır. Şirkət platformadakı satıcıların ən müasir texnoloji həllərə, fintek və nağdsız ödəniş sistemlərinə çıxışını təmin edərək onların əməliyyatlarını genişləndirməsinə dəstək olmağı planlaşdırır.

At the end of last year, the Hepsiburada platform, acquired by Kazakhstan’s e-commerce company Kaspi for $1.1 billion, underwent a new capital increase. Kaspi, which completed the acquisition process in the first quarter of this year, injected an additional 4.17 billion TL into the company. This amount, equivalent to approximately $110 million, was approved at a meeting held on November 17 and is considered one of the largest capital increases in Turkey in recent years.
Company management stated that the newly obtained funds will be used to support Hepsiburada’s growth plans, as well as to develop digital tools and services for small and medium-sized businesses and retail sellers on the platform.
Mixail Lomtadze, founder of Kaspi.kz and Chairman of Hepsiburada, emphasized that this step reflects long-term confidence in both the Turkish market and the company. According to him, the main goal is to enhance the competitiveness of local businesses. The company plans to support platform sellers by providing access to the latest technological solutions, fintech, and cashless payment systems, helping them expand their operations.