SpaceX yeni peyklərin çip təchizatı üçün İsrail şirkəti ilə əməkdaşlığa başladı
SpaceX-in Starlink layihəsi gələcək nəsil V3 peyklərinin şəbəkə təminatı üçün İsrailin yarımkeçirici istehsalçısı Xsight Labs şirkəti ilə əməkdaşlığa başlayıb. 2017-ci ildə əsası qoyulan və indiyədək 150 milyon dollardan çox investisiya cəlb edən Xsight Labs yüksək sürətli kommunikasiya çiplərinin hazırlanması üzrə ixtisaslaşıb. Müqaviləyə əsasən, şirkətin X2 Ethernet sviçləri Starlink-in yeni peyklərində əsas şəbəkə komponenti kimi çıxış edəcək.
TSMC-nin 5 nanometrlik texnologiyası əsasında istehsal edilən və xüsusi ekoloji sınaqlardan uğurla keçən bu çiplər məlumatların real vaxt rejimində operativ ötürülməsini və yönləndirilməsini təmin edəcək. Yeni V3 peykləri qlobal internet əhatəsini genişləndirmək məqsədilə əvvəlki versiyalara nisbətən daha yüksək məlumat ötürmə sürəti və geniş şəbəkə tutumu təklif etmək üçün dizayn olunub. İldə təxminən 2000 peyk buraxan və gələcəkdə 42 minlik nəhəng bir peyk qruplaşması yaratmağı hədəfləyən SpaceX üçün təchizat zəncirinin dayanıqlılığı kritik əhəmiyyət daşıyır.
Yeni peyklərin ölçüsü daha böyük olduğu üçün onların orbitə çıxarılması hazırkı Falcon 9 raketlərindən daha çox SpaceX-in yeni nəsil ağır yükdaşıyan Starship gəmisinin hazırlıq səviyyəsindən asılı olacaq. Bu artan tutum yerüstü infrastruktura da öz təsirini göstərəcək. Hazırda 7,6 milyon aktiv abunəçisi olan Starlink şəbəkəsində gecikmələri minimuma endirmək üçün internet provayderləri və digər şirkətlər Starlink-in yerüstü stansiyaları ilə birbaşa əlaqələr quraraq xidmət keyfiyyətini daha da yüksəldə biləcəklər.

SpaceX has partnered with an Israeli company for chip supply for its new satellites
SpaceX’s Starlink project has begun collaborating with Israeli semiconductor manufacturer Xsight Labs to provide network support for next-generation V3 satellites. Founded in 2017 and having attracted over $150 million in investment to date, Xsight Labs specializes in the development of high-speed communication chips. Under the agreement, the company’s X2 Ethernet switches will serve as a core network component in Starlink’s new satellites.
These chips, manufactured using TSMC’s 5-nanometer technology and successfully passing specialized environmental tests, will enable real-time data transmission and routing. The new V3 satellites are designed to offer higher data transfer speeds and increased network capacity compared to previous versions, aiming to expand global internet coverage. For SpaceX, which launches approximately 2,000 satellites per year and plans to build a massive constellation of 42,000 satellites in the future, the resilience of the supply chain is of critical importance.
Due to the larger size of the new satellites, their deployment into orbit will depend more on SpaceX’s next-generation heavy-lift Starship than the current Falcon 9 rockets. This increased capacity will also impact ground infrastructure. Currently, Starlink has 7.6 million active subscribers, and to minimize latency, internet providers and other companies will be able to connect directly with Starlink’s ground stations to further enhance service quality.