Kibercinayətlər Alman firmalarına 300 milyard dollar zərər vurub
Alman şirkətləri son bir ildə kiberhücumlar və digər sabotaj aktları səbəbindən təxminən 267 milyard avro (298 milyard dollar) zərər görüb ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 29% artım deməkdir.
Bitkom sənaye assosiasiyası tərəfindən aparılan sorğuya görə, şirkətlərin 90%-i qarşıdakı 12 ay ərzində daha çox kiberhücum gözləyir. Hücuma məruz qalan şirkətlərin 70%-i bu hücumları təşkil olunmuş cinayətkarlıqla əlaqələndirir. Şirkətlərin 81%-i məlumat oğurluğu, o cümlədən müştəri məlumatları, giriş məlumatları və parollar, eləcə də patentlər kimi intellektual mülkiyyət itkisi barədə məlumat verib.
Sorğuda iştirak edən şirkətlərin təxminən 45%-i hücumları Çinə aid edib, bu rəqəm ötən il 42% idi. Rusiyadan gələn hücumlar isə ikinci yerdə, 39% səviyyəsində qərarlaşıb.
Bitkom prezidenti Ralf Wintergerst, Almaniya iqtisadiyyatı üçün təhlükənin artdığını vurğulayaraq, şirkətlərin mühafizə tədbirlərini gücləndirməli olduğunu bildirib. Hücumların artması nəticəsində şirkətlər rəqəmsal təhlükəsizlik üçün IT büdcələrinin 17%-ni ayırıb, bu göstərici keçən il 14% idi. Lakin yalnız 37% şirkət təchizat zəncirindəki təhlükəsizlik hadisələrinə reaksiya vermək üçün fövqəladə planlarının olduğunu bildirib.

28 August 2024 16:17
German companies suffered an estimated 267 billion euros ($298 billion) in losses due to cyberattacks and other acts of sabotage in the past year, a 29% increase compared to the previous year.
According to a survey conducted by industry association Bitcom, 90% of companies expect more cyberattacks in the next 12 months. 70% of attacked companies attribute these attacks to organized crime. 81% of companies reported data theft, including the loss of customer data, logins and passwords, as well as intellectual property such as patents.
About 45% of companies surveyed attributed the attacks to China, up from 42% last year. Attacks from Russia ranked second, at 39%.
Ralf Wintergerst, the president of Bitkom, emphasized that the threat to the German economy is increasing and said that companies should strengthen their protection measures. As a result of the increase in attacks, companies have allocated 17% of their IT budgets to digital security, compared to 14% last year. But only 37% of companies said they have contingency plans for responding to supply chain security incidents.