LinkedIn axtarış sisteminə süni intellekt aləti əlavə edib
Şirkət son iki ildə süni intellekti reklam, məzmun yaratma və işə qəbul kimi müxtəlif sahələrə tətbiq etsə də, indi növbə insan axtarışına çatıb.
Bu yeni funksiya istifadəçilərə təbii dildə sorğularla insanları tapmağa imkan verəcək. Məsələn, indi "mənə səhiyyə sektorunda FDA təcrübəsi olan investorları tap" və ya "məhsuldarlıq şirkəti təsis edən və Nyu-Yorkda yerləşən" kimi mürəkkəb cümlələrlə axtarış etmək mümkün olacaq.
Əvvəllər LinkedIn axtarışı daha mürəkkəb idi; istifadəçilər ya dəqiq vəzifə adlarını bilməli, ya da düzgün nəticə əldə etmək ümidi ilə çoxsaylı filtrlərdən istifadə etməli idilər. LinkedIn-in məhsul menecmenti üzrə baş direktoru Rohan Raciv bildirib ki, yeni Sİ-əsaslı axtarış sistemi istifadəçiyə ən çox kömək edə biləcək şəxsi tapmağın ən sürətli yolu olmaq üçün nəzərdə tutulub.
İlkin sınaqlar göstərib ki, insanlar bu funksiyadan yeni iş imkanları tapmaq, bizneslərini genişləndirmək və ya karyera perspektivlərini artırmaq üçün istifadə edirlər.
Süni intellektin axtarışa əlavə edilməsi ümumi bir tendensiyadır. İnsanların cavab almaq üçün ChatGPT və Perplexity kimi çatbotlara üz tutduğunu görən Google, Bing və DuckDuckGo kimi axtarış sistemləri də Sİ-dəstəkli cavabları tətbiq edib.
Yeni funksiya ilk olaraq ABŞ-dəki premium LinkedIn istifadəçiləri üçün əlçatan olacaq və yaxın aylarda digər coğrafiyalara da yayılması planlaşdırılır. Bu funksiyaya çıxışı olan istifadəçilər axtarış çubuğunda "Search" (Axtar) əvəzinə "I'm looking for..." (Mən axtarıram...) yazısını görəcəklər.
Bununla belə, sistem hələ mükəmməl deyil. Məsələn, "YC startapı təsis edən insanlar" ilə "Y Combinator" sorğusu fərqli nəticələr verə bilər. Şirkət sorğuların daha yaxşı başa düşülməsi üçün sistemi təkmilləşdirməyə davam etdiyini bildirib.

14 November 2025 11:19
Although the company has applied artificial intelligence to various areas such as advertising, content creation, and hiring over the past two years, it is now turning its focus to people search.
This new feature will allow users to find people using natural-language queries. For example, it will now be possible to search using complex sentences like “find me investors with FDA experience in the healthcare sector” or “someone who founded a productivity startup and is based in New York.”
Previously, LinkedIn search was more complicated; users either had to know exact job titles or use multiple filters in hopes of getting accurate results. LinkedIn’s Senior Director of Product Management, Rohan Rajiv, stated that the new AI-powered search system is designed to be the fastest way to find the person who can help you the most.
Initial tests have shown that people are using the feature to find new job opportunities, expand their businesses, or improve their career prospects.
Adding AI to search has become a general trend. As people increasingly turn to chatbots like ChatGPT and Perplexity to get answers, search engines such as Google, Bing, and DuckDuckGo have also started implementing AI-assisted responses.
The new feature will initially be available to premium LinkedIn users in the United States and is planned to roll out to other regions in the coming months. Users who have access to it will see the phrase “I’m looking for…” instead of “Search” in the search bar.
However, the system is still not perfect. For example, the queries “people who founded a YC startup” and “Y Combinator” may produce different results. The company says it is continuing to improve the system to better understand such queries.