Mask Pavel Durova dəstək olub
Telegram-ın qurucusu Pavel Durov dünən Fransada, Azərbaycandan qayıdarkən həbs edilib. Amerikalı texnologiya maqnatı və X (əvvəllər Twitter olaraq bilinən) platformasının sahibi İlon Mask, Durovun saxlanılmasına reaksiya verərək, öz rəsmi X hesabından Grok mesajı paylaşıb.
Paylaşımda yazılıb: "Bəli, Telegram-ın qurucusu və baş icraçı direktoru Pavel Durov, Parisdə Le Bourget Hava Limanında həbs edilib. O, Azərbaycandan gələn özəl təyyarəsindən endikdən sonra saxlanılıb. Bu məlumat müxtəlif Fransa media mənbələri və X-dəki paylaşımlara əsaslanır. Onun həbsinin Telegram-da cinayət fəaliyyətlərinin asanlaşdırıldığı iddia edilən moderasiya çatışmazlığı ilə bağlı araşdırmaya aid olduğu bildirilir."
Tesla-nın sahibi Mask, OSINTdefender adlı digər hesabın paylaşımını yenidən paylaşaraq, başqa bir tvit də atıb. Bu paylaşımda Mask, "POV: 2030-cu il Avropasındasınız və bir memi bəyəndiyiniz üçün edam edilirsiniz" şərhini yazıb.
Pavel Durov şənbə axşamı Paris yaxınlığındakı Bourget hava limanında həbs edilib. Məlumatı verən adının açıqlanmasını istəməyən mənbə qeyd edib ki, Durov özəl təyyarəsi ilə səyahət edirmiş və onun haqqında Fransada həbs qərarı olub. TF1-in veb saytında yazıldığına görə, Durov yerli vaxtla təxminən axşam saat 8-də (GMT ilə 6-da) saxlanılıb və onun Azərbaycandan gəlməsi ehtimal olunur. Rusiyada doğulmuş Durov hazırda Telegram-ın vətəni olan Dubayda yaşayır və həm Fransa, həm də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri vətəndaşıdır. Forbes onun sərvətini 15.5 milyard dollar (12 milyard funt-sterlinq) dəyərində qiymətləndirir. O, 2014-cü ildə sosial şəbəkə VK-da müxalifət qruplarını bağlamaq əmri alandan sonra Rusiyadan qaçıb.

Musk supported Pavel Durov
The founder of Telegram, Pavel Durov, was arrested yesterday in France, while returning from Azerbaijan. Elon Musk, the American tech magnate and owner of the X (formerly known as Twitter) platform, reacted to Durov's arrest by sharing a message from his official X account, Grok.
The post reads: "Yes, Telegram founder and CEO Pavel Durov was arrested at Le Bourget Airport in Paris. He was detained after disembarking from his private plane from Azerbaijan. This information is based on reports from various French media sources and X. His arrest Telegram is reportedly subject to an investigation into a lack of moderation that allegedly facilitated criminal activity."
Musk, the owner of Tesla, retweeted another account, OSINTdefender, in another tweet. In this post, Musk wrote, "POV: You're in 2030 Europe and you're being executed for liking a meme."
Pavel Durov was arrested on Saturday evening at the Bourget airport near Paris. An anonymous source who gave the information noted that Durov was traveling by private plane and there was an arrest warrant against him in France. According to TF1's website, Durov was detained at around 8pm local time (6am GMT) and is believed to have arrived from Azerbaijan. Born in Russia, Durov currently lives in Dubai, home of Telegram, and is a citizen of both France and the United Arab Emirates. Forbes estimates his fortune at $15.5 billion (£12 billion). He fled Russia in 2014 after being ordered to shut down opposition groups on the social network VK.