Meta Asiyada yeni texnologiya mərkəzi qurub
Meta keçən ay işçilərinin 5%-ni “aşağı performanslı” hesab edərək ixtisara salacağını elan etmişdi. Lakin bu ixtisarlar şirkətin bəzi bölgələrdə genişlənməsinə mane olmur.
Meta Hindistanın texnologiya mərkəzi sayılan Bengaluru şəhərində yeni bir mərkəz açır. Bu barədə bir neçə Meta əməkdaşı bu ay LinkedIn-də paylaşım edib. Şirkətin karyera səhifəsinə görə, Meta Bengaluru-da hazırda 41 vakansiya üçün işə qəbul aparır. Son bir ayda elan edilən bu iş yerləri əsasən proqram təminatı, maşın öyrənməsi mühəndisliyi və Meta-nın məlumat mərkəzləri üçün çip dizaynı sahələrinə aiddir.
Meta, mühəndislik komandasını qurmaq və idarə etmək üçün Hindistanda “təcrübəli Mühəndislik Direktoru” axtarır. LinkedIn-də üç həftə əvvəl yerləşdirilmiş iş elanında bu vəzifənin komandanın qurulması və Hindistandakı mühəndis komandaları üçün strateji baxış yaradılması ilə bağlı olduğu qeyd olunub.
Yeni mərkəz Meta-nın daxili alətləri üzərində çalışan Müəssisə Mühəndisliyi komandası ilə əlaqəlidir. Bu komanda əsasən Meta-nın Facebook və Instagram kimi məhsulları deyil, daxili texnoloji həllərini inkişaf etdirməyə yönəlib.
Meta Hindistanda bir neçə ofisə malikdir – Bengaluru, Haydarabad, Qurqaon, Yeni Dehli və Mumbayda. Lakin bu ofislərdə vakansiyalar əsasən qeyri-mühəndis sahələrdədir. Şirkətin karyera səhifəsinə əsasən, bu bölgələrdəki 12 mövcud iş yerindən yalnız biri mühəndisliklə bağlıdır.
Meta-nın Hindistandakı sözçüsü TechCrunch-a verdiyi açıqlamada Bengaluru üçün “az sayda mühəndis vəzifələri” üçün işə qəbul aparıldığını təsdiqləyib.
“Biz uzunmüddətli investisiyalarımızı dəstəkləmək üçün yer strategiyalarımızı mütəmadi olaraq yeniləyirik,” – Meta-nın nümayəndəsi bildirib.
Bengaluru-da təklif olunan 41 iş yeri, Meta-nın hazırda dünya üzrə açıq olan 1,700-dən çox vakansiyası ilə müqayisədə kiçik bir hissədir. Lakin bu, Meta-nın Hindistanı mühəndislik mərkəzi kimi daha çox istifadə etməyə başlamasına işarədir. Bu vəzifələr tarixən daha çox Şimali Amerika və Avropada yerləşirdi. Məsələn, 2022-ci ildə Meta-ya iş üçün Kanadaya köçən bir hindistanlı proqram mühəndisi, iki gün sonra işdən çıxarılması ilə gündəmə gəlmişdi. Meta-nın CEO-su Mark Zukerberq bildirib ki, şirkət son ixtisarlardan sonra azalan iş yerlərini yenidən doldurmağı planlaşdırır.

Last month, Meta announced plans to cut 5% of its workforce, controversially labeling them as “low performers.” However, these layoffs are not stopping the company from expanding in certain regions.
Meta is opening a new hub in Bengaluru, India's tech capital. Several Meta employees have shared this news on LinkedIn this month. According to the company’s careers page, Meta is currently hiring for 41 positions in Bengaluru. These job openings, posted over the past month, primarily focus on software development, machine learning engineering, and chip design for Meta’s data centers. Meta is looking for an “experienced Engineering Director” in India to build and lead its engineering team. A job listing posted three weeks ago on LinkedIn states that the role involves team-building and developing a strategic vision for engineering teams in India.
The new hub is part of Meta’s Enterprise Engineering team, which focuses on internal tools rather than Meta’s well-known products like Facebook and Instagram.
Meta already has multiple offices in India, including in Bengaluru, Hyderabad, Gurgaon, New Delhi, and Mumbai. However, most of the open positions at these locations are in non-engineering fields. According to Meta’s careers page, only one of the 12 available positions at these offices is related to engineering.
A Meta spokesperson in India confirmed to TechCrunch that the company is hiring for a “small number of engineering positions in Bengaluru.”
“We regularly update our location strategies to support our long-term investments,” the spokesperson said.
The 41 positions in Bengaluru are a small fraction of Meta’s global job postings, which currently exceed 1,700. However, this shift suggests that Meta is increasingly positioning India as an engineering hub, a role historically dominated by North America and Europe.
In one notable case from 2022, an Indian software engineer made headlines after being laid off by Meta just two days after relocating to Canada for the job.
Meta CEO Mark Zuckerberg has stated that the company plans to backfill jobs lost during its most recent round of layoffs.