Meta keçən ay işçilərinin 5%-ni “aşağı performanslı” hesab edərək ixtisara salacağını elan etmişdi. Lakin bu ixtisarlar şirkətin bəzi bölgələrdə genişlənməsinə mane olmur.
Meta Hindistanın texnologiya mərkəzi sayılan Bengaluru şəhərində yeni bir mərkəz açır. Bu barədə bir neçə Meta əməkdaşı bu ay LinkedIn-də paylaşım edib. Şirkətin karyera səhifəsinə görə, Meta Bengaluru-da hazırda 41 vakansiya üçün işə qəbul aparır. Son bir ayda elan edilən bu iş yerləri əsasən proqram təminatı, maşın öyrənməsi mühəndisliyi və Meta-nın məlumat mərkəzləri üçün çip dizaynı sahələrinə aiddir.
Meta, mühəndislik komandasını qurmaq və idarə etmək üçün Hindistanda “təcrübəli Mühəndislik Direktoru” axtarır. LinkedIn-də üç həftə əvvəl yerləşdirilmiş iş elanında bu vəzifənin komandanın qurulması və Hindistandakı mühəndis komandaları üçün strateji baxış yaradılması ilə bağlı olduğu qeyd olunub.
Yeni mərkəz Meta-nın daxili alətləri üzərində çalışan Müəssisə Mühəndisliyi komandası ilə əlaqəlidir. Bu komanda əsasən Meta-nın Facebook və Instagram kimi məhsulları deyil, daxili texnoloji həllərini inkişaf etdirməyə yönəlib.
Meta Hindistanda bir neçə ofisə malikdir – Bengaluru, Haydarabad, Qurqaon, Yeni Dehli və Mumbayda. Lakin bu ofislərdə vakansiyalar əsasən qeyri-mühəndis sahələrdədir. Şirkətin karyera səhifəsinə əsasən, bu bölgələrdəki 12 mövcud iş yerindən yalnız biri mühəndisliklə bağlıdır.
Meta-nın Hindistandakı sözçüsü TechCrunch-a verdiyi açıqlamada Bengaluru üçün “az sayda mühəndis vəzifələri” üçün işə qəbul aparıldığını təsdiqləyib.
“Biz uzunmüddətli investisiyalarımızı dəstəkləmək üçün yer strategiyalarımızı mütəmadi olaraq yeniləyirik,” – Meta-nın nümayəndəsi bildirib.
Bengaluru-da təklif olunan 41 iş yeri, Meta-nın hazırda dünya üzrə açıq olan 1,700-dən çox vakansiyası ilə müqayisədə kiçik bir hissədir. Lakin bu, Meta-nın Hindistanı mühəndislik mərkəzi kimi daha çox istifadə etməyə başlamasına işarədir. Bu vəzifələr tarixən daha çox Şimali Amerika və Avropada yerləşirdi. Məsələn, 2022-ci ildə Meta-ya iş üçün Kanadaya köçən bir hindistanlı proqram mühəndisi, iki gün sonra işdən çıxarılması ilə gündəmə gəlmişdi. Meta-nın CEO-su Mark Zukerberq bildirib ki, şirkət son ixtisarlardan sonra azalan iş yerlərini yenidən doldurmağı planlaşdırır.