Meta enerji stansiyası satın alıb
Meta süni intellekt fəaliyyətlərini enerji ilə təmin etmək məqsədilə ümumilikdə təxminən 1 giqavat gücündə günəş enerjisi almağa dair üç yeni müqavilə bağlayıb. Bununla da şirkətin 2025-ci il ərzində ümumi günəş enerjisi alışı 3 giqavatı keçib.
Günəş enerjisi həm ucuz, həm də sürətlə qurula bildiyi üçün, data mərkəzlərinin sayını artıran texnologiya şirkətləri arasında ən çox üstünlük verilən enerji mənbələrindən birinə çevrilib.
Meta dünən Luiziana ştatında iki yeni layihə üzrə razılaşma elan edib. Bu razılaşmalara əsasən, şirkət ümumilikdə 385 meqavat elektrik enerjisinə bərabər olan ekoloji atributları (EAC – Environmental Attribute Certificates) satın alır. Hər iki layihənin iki il ərzində tamamlanacağı gözlənilir.
Bundan bir neçə gün əvvəl, bazar ertəsi günü, Meta Texas ştatının Lubbock şəhəri yaxınlığında yerləşən nəhəng günəş elektrik stansiyasından 600 meqavat enerji alınması barədə daha böyük bir müqavilə imzalayıb. Bu layihənin 2027-ci ildə kommersiya istismarına başlanacağı bildirilir.
Texasdakı enerji stansiyası Meta-nın data mərkəzlərinə birbaşa bağlı olmasa da, yerli enerji şəbəkəsinə elektrik ötürərək şirkətin enerji istehlakını kompensasiya edəcək. Luiziana layihələri isə karbon-intensiv enerji mənbələrinin təsirini azaltmaq üçün bərpa olunan enerji sertifikatlarının (EAC) alınmasını nəzərdə tutur.
Lakin mütəxəssislər bu sertifikatların texnoloji şirkətlərin real karbon izini tam əks etdirmədiyini bildirirlər. EAC-lar ilk dəfə bərpa olunan enerjinin xərci yüksək olduğu dövrdə tətbiq edilirdi və bu sistem şirkətlərə emissiyalarını kompensasiya etmək üçün əlavə ödəniş etməyə imkan verirdi. Bununla da yeni yaşıl enerji layihələrinin inkişafı təşviq edilirdi.
İndi isə günəş və külək enerjisinin dəyəri əhəmiyyətli dərəcədə azalıb, bəzən hətta kömür və qaz kimi ənənəvi enerji mənbələrindən daha ucuz başa gəlir. Bu səbəbdən EAC-ların əvvəlki kimi təsirli olmadığı və yeni bərpa olunan enerji gücünün yaradılmasına real stimul vermədiyi iddia olunur.
Ekspertlər hesab edirlər ki, şirkətlər süni intellekt texnologiyalarının artan enerji tələbatını həqiqətən kompensasiya etmək istəyirlərsə, yeni bərpa olunan enerji layihələrinin inşasını birbaşa dəstəkləməlidirlər.

Meta bought a power station
Meta has signed three new contracts to purchase nearly 1 gigawatt of solar power to power its AI operations, bringing the company’s total solar purchases to more than 3 gigawatts by 2025.
Solar power has become a popular energy source for technology companies expanding their data centers because it can be built both cheaply and quickly.
Meta announced two new agreements in Louisiana yesterday. Under the agreements, the company will purchase a total of 385 megawatts of Environmental Attribute Certificates (EACs). Both projects are expected to be completed within two years.
Just days earlier, on Monday, Meta signed a larger agreement to purchase 600 megawatts of power from a giant solar farm near Lubbock, Texas, which is expected to begin commercial operation in 2027.
The Texas power plant, while not directly connected to Meta’s data centers, will offset the company’s energy consumption by feeding electricity into the local power grid. The Louisiana projects, meanwhile, will use renewable energy certificates (EACs) to offset the impact of carbon-intensive energy sources.
But experts say these certificates don’t fully reflect the true carbon footprint of tech companies. EACs were first introduced when renewable energy was expensive, allowing companies to pay extra to offset their emissions, incentivizing the development of new green energy projects.
But the cost of solar and wind power has fallen significantly, sometimes even cheaper than traditional energy sources like coal and gas. That’s why EACs are said to be less effective than they once were and provide no real incentive to build new renewable energy capacity.
Experts believe that if companies really want to offset the growing energy demand of artificial intelligence technologies, they should directly support the construction of new renewable energy projects.