Meta generativ süni intellekt konfransı keçirəcək
LlamaCon adlanan bu konfrans Meta-nın generativ süni intellekt ailəsi olan Llama-nın şərəfinə adlandırılıb və 29 aprel tarixində baş tutacaq. Şirkət bildirib ki, tədbirdə “açıq mənbə AI inkişafları ilə bağlı ən son yeniliklər paylaşılacaq və tərtibatçılara möhtəşəm tətbiqlər və məhsullar yaratmaq üçün dəstək veriləcək.”
Meta konfransla bağlı əlavə detalları tezliklə açıqlayacağını bildirib. Şirkətin illik inkişaf konfransı olan Meta Connect isə hər il olduğu kimi bu ilin sentyabr ayında keçiriləcək.
Son illərdə Meta süni intellekt texnologiyalarının “açıq” inkişafını dəstəkləyərək ekosistem yaratmaq strategiyasını mənimsəyib. Meta neçə tətbiq və xidmətin Llama üzərində qurulduğunu açıqlamasa da, daha əvvəl Goldman Sachs, Nomura Holdings, AT&T, DoorDash və Accenture kimi şirkətlərin bu modeli istifadə etdiyini qeyd edib. Şirkət Llama-nın yüz milyonlarla yüklənməyə sahib olduğunu və Nvidia, Databricks, Groq, Dell və Snowflake daxil olmaqla ən azı 25 tərəfdaşın bu modeli host etdiyini bildirib. Bəzi tərəfdaşlar isə məxfi verilənlərə əsaslanan xüsusi alətlər və aşağı gecikməli AI modelləri hazırlayıb.
Lakin Meta DeepSeek-in yüksəlişi qarşısında çətinliklərlə üzləşib. Bildirilir ki, DeepSeek-in yeni modellərindən biri, tezliklə təqdim ediləcək növbəti Llama versiyasını üstələyə bilər. Meta isə DeepSeek-in necə daha aşağı xərclərlə AI modellərini işə saldığını araşdırmaq üçün daxili komandasını səfərbər edib.
Meta bu il AI ilə bağlı layihələrə 80 milyard dollaradək investisiya yatıracağını bildirib. Bu investisiyada süni intellekt üzrə yeni işə qəbul edilən mütəxəssislər və yeni AI məlumat mərkəzlərinin tikintisi daxildir. Mark Zuckerberg isə bir neçə ay ərzində "OpenAI-nin o3-mini modeli səviyyəsində məntiq yürütmə qabiliyyəti olan" və "daha çevik multimodal modellərin" buraxılacağını açıqlayıb. O, həmçinin gələcək Llama modellərinin müəyyən tapşırıqları müstəqil şəkildə yerinə yetirə biləcəyini vurğulayıb.
“Mən düşünürəm ki, bu il Llama və açıq mənbəli modellər ən qabaqcıl və ən geniş istifadə edilən AI modelləri ola bilər,” – Meta CEO-su Mark Zuckerberg, yanvar ayında keçirilən Q4 2024 maliyyə hesabatı zamanı bildirib. “Bizim hədəfimiz Llama-nı lider etməkdir.”
Bununla belə, Meta AI modellərini müəllif hüquqları ilə qorunan kitab materialları üzərində öyrətməkdə ittiham olunan bir məhkəmə çəkişməsi ilə üz-üzədir. Bundan əlavə, bir neçə Avropa ölkəsi Meta-nı məxfi məlumatların qorunması səbəbilə AI model buraxılışlarını təxirə salmağa və ya bəzi hallarda tamamilə ləğv etməyə məcbur edib.

19 February 2025 13:55
The conference, named after Meta’s Llama family of generative AI models, will take place on April 29. Meta stated that the event will showcase “the latest developments in open-source AI to help developers build groundbreaking apps and products.”
Meta has promised to reveal more details soon. Meanwhile, its annual developer conference, Meta Connect, will be held as usual in September.
In recent years, Meta has embraced an “open” approach to AI development, fostering an ecosystem around its technology. While the company has not disclosed the exact number of apps and services built on Llama, it has previously mentioned that firms like Goldman Sachs, Nomura Holdings, AT&T, DoorDash, and Accenture use the model. Additionally, Meta claims Llama has been downloaded hundreds of millions of times and is hosted by at least 25 partners, including Nvidia, Databricks, Groq, Dell, and Snowflake. Some of these partners have developed tools to enable proprietary data access and enhance model efficiency.
However, Meta is reportedly facing increasing competition from Chinese AI company DeepSeek, which has released models that rival Llama’s capabilities. According to reports, one of DeepSeek’s newer models might outperform Meta’s upcoming Llama version. In response, Meta has reportedly mobilized internal teams to study DeepSeek’s cost-effective AI deployment strategies.
Meta plans to invest up to $80 billion in AI projects this year, covering new AI hires and the construction of data centers. CEO Mark Zuckerberg has announced that upcoming Llama models will include “reasoning” capabilities similar to OpenAI’s o3-mini, as well as enhanced multimodal features. He also hinted at future Llama models gaining “agentic” capabilities, allowing them to perform autonomous actions.
“I believe this could be the year when Llama and open-source AI become the most advanced and widely used models,” Zuckerberg said during Meta’s Q4 2024 earnings call in January. “Our goal is for Llama to lead.”
Despite these ambitions, Meta is currently facing a lawsuit over allegations that it trained its models on copyrighted book materials without permission. Additionally, several European countries have forced the company to delay or even cancel certain model launches due to data privacy concerns.