Meta Google ilə 10 milyard dollarlıq bulud müqaviləsi imzaladı
Meta şirkəti Google Cloud ilə 10 milyard dollar dəyərində müqavilə imzalayıb. Bu müqaviləyə əsasən Meta, Google-un bulud xidmətlərindən, serverlər, məlumat yaddaşı, şəbəkə və digər texnoloji imkanlardan istifadə edəcək. Bu addım şirkətin gələcək süni intellekt layihələrini dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulub.
Mark Zukerberq iyul ayında açıqlamışdı ki, şirkət yaxın illərdə yüz milyardlarla dollar xərcləyərək böyük süni intellekt məlumat mərkəzləri quracaq. Bu məlumat mərkəzləri şirkətin süni intellekt layihələrinin hesablama ehtiyacını ödəyəcək və yeni texnologiyaların inkişafına dəstək verəcək.
Qeyd edək ki, Meta iyul ayında illik kapital xərclərini 2 milyard dollar artıraraq 66–72 milyard dollar aralığına qaldırıb. Şirkət həmçinin süni intellekt infrastrukturunu maliyyələşdirmək üçün 2 milyard dollarlıq mövcud məlumat mərkəzi aktivlərini satmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb.
Google-un bu təşəbbüsü, OpenAI ilə əməkdaşlıq etdiyi dövrə təsadüf edir. Reuters-in məlumatına görə, OpenAI artan hesablama ehtiyacını ödəmək üçün Google Cloud xidmətlərindən istifadə etməyə başlayacaq. Bu da süni intellekt sahəsində Google və Meta arasında artan əməkdaşlığın göstəricisidir.
Beləliklə, bu müqavilə həm Meta-nın süni intellekt infrastrukturunu gücləndirməsinə, həm də Google-un bulud xidmətlərinin gəlirlərini artırmasına xidmət edəcək.

22 August 2025 12:47
Meta has signed a $10 billion deal with Google Cloud. Under this agreement, Meta will use Google’s cloud services, including servers, data storage, networking, and other technological resources. The move is aimed at supporting the company’s future artificial intelligence projects.
In July, Mark Zuckerberg announced that the company plans to spend tens of billions of dollars in the coming years to build large AI data centers. These data centers will meet Meta’s AI computing needs and support the development of new technologies.
Earlier in July, Meta also increased its annual capital expenditure forecast by $2 billion, raising it to a range of $66–72 billion. The company revealed plans to sell $2 billion worth of existing data center assets to help finance its AI infrastructure.
Google’s initiative coincides with its collaboration with OpenAI. According to Reuters, OpenAI will start using Google Cloud services to meet its growing computing needs, highlighting the increasing cooperation between Google and Meta in the AI sector.
This deal will strengthen Meta’s AI infrastructure while also boosting revenue for Google’s cloud services.