Meta ‘Hypernova’ kod ağıllı eynəklərini təqdim etməyə hazırlaşır
Meta uzun müddətdir üzərində işlədiyi ağıllı eynək layihəsini tamamlayır. CNBC kanalının xəbərinə görə, şirkət sentyabr ayında keçiriləcək illik Connect tədbirində “Hypernova” kod adlanan yeni ağıllı eynəklərini təqdim edəcək. Bu eynəklərin ən əsas xüsusiyyəti, onların daxili ekrana sahib olmasıdır. Həmçinin, tədbirdə yalnız səsli əmrlərlə işləyən üçüncü nəsil eynəklər də nümayiş olunacaq.
Connect tədbiri bu il sentyabrın 17-18 tarixlərində keçiriləcək. Bu tədbir çərçivəsində Meta, artırılmış reallıq (AR) və virtual reallıq (VR) sahəsindəki yeni donanım strategiyalarını təqdim edəcək.
“Hypernova” modelinin fərqi odur ki, istifadəçilər bildirişləri və rəqəmsal məzmunu birbaşa eynəyin şüşəsində görə biləcəklər. Bu isə onlara daha interaktiv bir təcrübə yaşamağa imkan verəcək. Yalnız səslə idarə olunan digər model isə daha yüngül və gündəlik istifadə üçün nəzərdə tutulub.
Ötən illərdə "Ray-Ban" ilə əməkdaşlıq edərək ağıllı eynək bazarına daxil olan Meta, bu yeni məhsulları ilə Apple Vision Pro və digər rəqiblərlə mübarizə aparmaq niyyətindədir.
Qeyd olunur ki, Meta Connect 2025-dəki bu təqdimat, şirkətin "metaverse" viziyasına olan investisiyalarının növbəti konkret nümunəsi olacaq.

Meta to unveil new Smart Glasses at Connect 2025
Meta is finishing its long-awaited smart glasses project. According to CNBC, the company will present its new smart glasses, codenamed “Hypernova”, at the annual Connect event in September. The main feature of these glasses is a built-in display. The event will also showcase a third-generation model that works only with voice commands.
Connect 2025 will take place on September 17-18. During the event, Meta will present its new hardware strategies for augmented reality (AR) and virtual reality (VR).
The Hypernova model allows users to see notifications and digital content directly on the lenses, providing a more interactive experience. The voice-controlled model is lighter and designed for everyday use.
Meta, which previously entered the smart glasses market through a partnership with Ray-Ban, aims to compete with Apple Vision Pro and other rivals with these new products.
This presentation at Connect 2025 will also be a concrete example of Meta’s continued investments in its metaverse vision.