Meta müəllif hüquqları pozulması iddiaları ilə məhkəməyə verildi
Məhkəmə sənədlərinə görə, Meta şirkəti süni intellekt modelləri üçün kitab nəşriyyatları ilə müqavilələr bağlamağı dayandırıb.Bu, Meta şirkətinə qarşı müəllif hüquqları pozulması iddiaları ilə əlaqədar məhkəməyə təqdim edilən sənədlərdə yer alıb. Hal-hazırda Meta bir neçə müəllif hüquqları iddiası ilə üzləşib. Bunlardan birində müəlliflər bildirirlər ki, Meta onların kitablarını süni intellektin təlimi üçün qanunsuz istifadə edib. Meta isə bu təlim prosesini "ədalətli istifadə" prinsipi çərçivəsində həyata keçirdiyini iddia edir.
Məhkəmə sənədlərinə görə, Meta şirkətinin AI tərəfdaşlıq rəhbəri Sy Choudhury bildirib ki, kitab nəşriyyatları ilə əlaqə yaratmağa çalışıblar, amma bu sahədə çox maraq görməyiblər. Bəzi nəşriyyatlar əməkdaşlığa açıq olub, amma çoxu müəllif hüquqları ilə bağlı problemlər səbəbindən lisenziya təklif edə bilməyib.
Choudhury əlavə edib ki, bədii kitab nəşriyyatları ilə danışıqlarda çətinliklər olub, çünki bəzi nəşriyyatlar müəllif hüquqlarını tam olaraq üzərlərinə götürmədiklərini bildiriblər. Bu da hər bir müəlliflə ayrıca razılaşma aparmağı tələb edir ki, bu da zaman alır.
Müəlliflər Meta-nı "kölgə kitabxanaları" adlanan qeyri-rəsmi elektron kitab mənbələrindən istifadə etməkdə ittiham edirlər. Onların iddialarına görə, Meta süni intellekt modellərini öyrətmək üçün qanunsuz yolla əldə edilən kitabları istifadə edib və hətta torrent texnologiyası ilə bu kitabları yükləyib. Torrent istifadəsi müəllif hüquqlarının pozulması kimi qiymətləndirilə bilər, çünki bu zaman kitablar həm yüklənir, həm də paylaşılır.
İşə baxan məhkəmə, Meta-nın müəllif hüquqları pozub-pozmadığını araşdırır. Müəlliflər iddia edirlər ki, Meta pirat kitabları rəsmi lisenziyalı kitablarla müqayisə edərək hansı materialları istifadə etməli olduğunu müəyyən edib. Əgər bu iddialar doğru çıxarsa, Meta ciddi hüquqi və maliyyə məsuliyyəti ilə üzləşə bilər.

Meta Sued for Alleged Copyright Infringement
According to court documents, Meta has suspended efforts to negotiate licensing agreements with book publishers for its artificial intelligence (AI) models. This information is included in documents submitted to the court in connection with copyright infringement claims against Meta. Currently, Meta is facing several copyright claims. In one of the cases, authors claim that Meta illegally used their books to train its AI models. Meta, on the other hand, argues that the training process falls under the "fair use" principle.
According to the court documents, Meta's AI partnerships lead, Sy Choudhury, stated that the company tried reaching out to book publishers, but received little interest in return. While some publishers were open to collaboration, most could not offer licenses due to issues with copyright ownership.
Choudhury further noted that negotiations with fiction book publishers faced difficulties, as many publishers stated that they did not fully own the rights to the books. This meant separate agreements had to be made with each author, which is a time-consuming process.
Authors have accused Meta of using "shadow libraries," informal sources of electronic books, for training its AI models. They claim Meta used illegally obtained books and even downloaded them via torrent technology. Torrenting, which involves both downloading and sharing files, could be considered a violation of copyright.
The court is currently investigating whether Meta has infringed copyright laws. Authors claim that Meta compared pirated books with officially licensed ones to determine which materials to use. If these allegations are proven true, Meta could face serious legal and financial consequences.