Meta şirkəti Avropa İttifaqının yeni süni intellekt (Sİ) tənzimləmələri ilə bağlı narahatlıqlarını açıqlayıb. Yayımlanan və ümumi məqsədli süni intellekt sistemləri üçün hazırlanan könüllü “Tətbiq Kodeksi”ni (Code of Practice of General Purpose AI) Meta hüquqi qeyri-müəyyənliklər və qanunun əhatə dairəsindən kənar maddələr ehtiva etdiyi üçün imzalamayacağını bildirib.
Meta-nın Qlobal Əlaqələr üzrə Baş Vitse-prezidenti (Chief Global Affairs Officer) Joel Kaplan LinkedIn hesabında paylaşdığı açıqlamada qeyd edib ki, Avropa Komissiyasının bu kodeksi süni intellekt modelləri üçün qanuni çətinliklər yaradır və AI Aktının tələblərindən daha geniş məsuliyyətlər qoyur. Onun sözlərinə görə, bu siyasət Avropadakı texnologiya şirkətlərini rəqabətdə geri qoya bilər.
Avropa İttifaqının yaxın gələcəkdə qüvvəyə minəcək Süni İntellekt Aktı çərçivəsində bu kodeks, şirkətlərin yeni qaydalara hazır olmalarını təşviq etmək məqsədi daşıyır. Hərçənd könüllü olsa da, imzalayan şirkətlər üçün inzibati yüklərin azalması və hüquqi aydınlıq təmin edilməsi kimi üstünlüklər vəd edilir.
OpenAI isə 11 iyulda bu sənədi imzalayacağını açıqlamışdı. Avropa Birliyi tərəfindən tətbiq ediləcək süni intellekt Aktı, ümumi məqsədli süni intellekt təminatçılarına təlim prosesləri, təhlükəsizlik riskləri və müəlliflik hüquqları sahəsində şəffaflıq öhdəlikləri qoyacaq. Qanunun pozulması halında isə şirkətlərə illik qlobal gəlirlərinin 7%-dək cərimə tətbiq oluna bilər.
Joel Kaplanın fikrincə, Avropanın hazırkı yanaşması süni intellektin inkişafını və yayılmasını məhdudlaşdıraraq texnologiya sahəsində rəqabət qabiliyyətini zədələyə bilər. Bu da Avropa texnoloji ekosisteminin beynəlxalq səviyyədə geri qalmasına səbəb ola bilər.

Meta’s Chief Vice President Joel Kaplan: Europe is on the wrong path in artificial intelligence
Meta has voiced concerns about the European Union’s new artificial intelligence (AI) regulations. The company announced that it will not sign the voluntary “Code of Practice of General Purpose AI” published on July 10, citing legal uncertainties and provisions that go beyond the scope of the law.
Joel Kaplan, Meta’s Chief Global Affairs Officer, stated on LinkedIn that the EU Commission’s code creates legal challenges for AI model developers and imposes obligations that exceed those in the forthcoming AI Act. According to Kaplan, this approach risks putting European technology companies at a competitive disadvantage.
The Code of Practice aims to encourage companies to prepare for the new rules ahead of the AI Act, which is set to take effect soon. Although signing the code is voluntary, companies that do so benefit from reduced administrative burdens and increased legal clarity.
OpenAI announced on July 11 that it would sign the document. The EU’s AI Act will require general-purpose AI providers to ensure transparency regarding training processes, security risks, and copyright compliance. Non-compliance may result in fines of up to 7% of a company’s annual global revenue.
Kaplan believes that the current EU approach could hinder AI development and adoption, weakening the competitiveness of the technology sector and causing Europe’s tech ecosystem to fall behind globally.