15 Avqust 2025 14:41
Kanada süni intellekt startapı Cohere OpenAI və Anthropic kimi şirkətlərlə rəqabətdə irəliləmək üçün Meta-nın keçmiş süni intellekt tədqiqatları üzrə vitse-prezidenti Joelle Pineaunu baş süni intellekt direktoru vəzifəsinə gətirib. Pineau yeni vəzifəsində startapın tədqiqat, məhsul və siyasət komandalarında süni intellekt strategiyasını idarə edəcək.
Joelle Pineau Kanadadan olan süni intellekt alimidir və McGill Universitetində professor olaraq çalışır. O, Meta-nın FAIR (Fundamental AI Research) laboratoriyasında Yann LeCun ilə birlikdə Llama süni intellekt modellərinin ilkin inkişafında iştirak edib. Pineau 8 il çalışdıqdan sonra bu may ayında Meta-nı tərk edib.
Cohere üçün bu işə götürülmə böyük əhəmiyyət daşıyır. Startap veteran rəhbərin tədqiqat sahəsində yeniliklər gətirəcəyinə, məhsulların inkişafını sürətləndirəcəyinə və istedadlı mütəxəssisləri cəlb edəcəyinə ümid edir. Bu addım startapın $500 milyon məbləğində yeni maliyyə dəstəyi əldə etməsindən dərhal sonra həyata keçirilib və şirkətin dəyəri 6,8 milyard dollar təşkil edir.
Cohere əsasən müəssisələr və dövlət qurumları üçün praktik süni intellekt tətbiqləri yaradır, məxfilik və təhlükəsizliyə üstünlük verir. Pineau bu istiqamətə fokuslanmaq imkanını maraqlı hesab edir: “Bir çox şirkət yalnız AGI və superintellekt üzərində cəmləşib. Onlar süni intellektin real həyatda necə istifadə olunacağını hələ tam müəyyən etməyiblər,” – deyə Pineau bildirib.
Pineau Cohere-də North süni intellekt agent platformasının inkişafına diqqət ayıracaq. Bu platforma müəssisələr və dövlət qurumları tərəfindən öz infrastrukturunda şəxsi istifadə üçün tətbiq oluna bilər və yüksək təhlükəsiz məlumatları idarə edən müştərilər üçün cəlbedicidir. O, həmçinin agentlərin real həyatda qarşılıqlı təsirini araşdırmaq və bu sistemləri qiymətləndirmək üçün yeni meyarlar yaratmaq niyyətindədir.
Pineau-nun qarşısında duran bir vəzifə də Cohere-nin süni intellekt tədqiqatları üzrə vitse-prezidenti Sara Hookerin yerini doldurmaqdır. Pineau qeyd edib ki, əsas məqsəd yalnız istedadlı mütəxəssisləri cəlb etmək deyil, həm də komandaların səmərəli işləməsini təmin etməkdir: “Bir çox ulduz mütəxəssisi işə götürmək həmişə ulduz komandası yaratmır. Əsas məsələ insanların necə əməkdaşlıq etməsidir.”
Cohere böyük rəqiblərlə müqayisədə daha az resurslarla fəaliyyət göstərir. Pineau-nun rolu sürətli nəticələr verə biləcək tədqiqat qərarları vermək və startapı süni intellekt sahəsində rəqabətə davamlı saxlamaq olacaq.

15 August 2025 14:41
Canadian AI startup Cohere has appointed Joelle Pineau, Meta’s former Vice President of AI Research, as its new Chief AI Officer to help the company compete with OpenAI and Anthropic. In her new role, Pineau will oversee AI strategy across Cohere’s research, product, and policy teams.
A Canadian AI scientist and professor at McGill University, Pineau helped develop Meta’s FAIR (Fundamental AI Research) lab and co-led the early development of the Llama AI models alongside Yann LeCun. She left Meta in May after nearly eight years.
This hire is significant for Cohere, which expects Pineau to bring research breakthroughs, accelerate product development, and attract top talent. The appointment comes shortly after the startup secured $500 million in funding, with a valuation of $6.8 billion.
Cohere primarily develops AI applications for enterprises and government agencies, emphasizing privacy and security. Pineau said she is excited to focus on practical AI applications: “Many companies are solely focused on AGI and superintelligence. They haven’t fully figured out how AI will be used in real life,” she noted.
At Cohere, Pineau will focus on the North AI agent platform, which enterprises and government agencies can deploy privately on their own infrastructure, making it appealing for clients managing highly sensitive data. She will also explore how AI agents interact in real-world scenarios and develop benchmarks to evaluate these systems.
One immediate challenge for Pineau will be replacing Cohere’s outgoing VP of AI Research, Sara Hooker. Pineau emphasized that building a strong team is not just about hiring top talent, but ensuring effective collaboration: “Hiring a bunch of stars doesn’t necessarily make a star team. It’s really about how people work together.”
Compared to its larger competitors, Cohere operates with fewer resources. Pineau’s role will involve making strategic research decisions that can quickly translate into products and help the startup remain competitive in the AI industry.