Meta insan səsi kimi danışa bilən səslər yaradan Play AI startapını satın alıb. Bu barədə məlumatı Bloomberg yayıb və Meta-nın sözçüsü xəbəri təsdiqləyib. Bildirilir ki, Play AI-nin bütün komandası gələn həftə Meta-da işə başlayacaq.
Play AI süni intellekt texnologiyası vasitəsilə insan səsinə çox yaxın səslər yaradan bir platformadır. Bu texnologiya istifadəçilərə asanlıqla və qısa müddətdə təbii səsləndirmələr yaratmağa imkan verir. Meta bu texnologiyanı özünün süni intellekt məhsullarında – məsələn, Meta AI, virtual personajlar (AI Characters), ağıllı geyilə bilən cihazlar (wearables) və audio məzmun yaradılması sahələrində tətbiq etməyi planlaşdırır.
Meta son dövrlər süni intellekt sahəsinə ciddi investiyalar qoyur. Şirkət OpenAI-dən mühəndislər cəlb edir və Scale AI ilə əməkdaşlıq quraraq, bu şirkətin rəhbəri Aleksandr Vanqı Meta-da “superintellekt” komandası üçün rəhbər təyin edib.
Satınalma ilə bağlı maliyyə detalları açıqlanmayıb. Amma daha əvvəl Bloomberg bu iki şirkət arasında danışıqların getdiyini bildirmişdi.
Bu addım Meta-nın səs texnologiyalarına və daha real süni intellekt təcrübələrinə verdiyi önəmi göstərir. Gələcəkdə bu texnologiya istifadəçilərə daha təbii, insan səsinə yaxın süni intellektlə ünsiyyət qurmaq imkanı yaradacaq.

Meta has acquired Play AI, a startup that develops artificial intelligence technology capable of generating human-like voices. The news was first reported by Bloomberg and later confirmed by a Meta spokesperson. According to an internal memo, the entire Play AI team will officially join Meta next week.
Play AI’s technology focuses on creating realistic, natural-sounding voices using AI. Their platform allows users to generate lifelike voice content easily and quickly. Meta plans to integrate this technology into its existing AI products, including Meta AI, AI Characters, wearables, and audio content creation tools.
This acquisition comes as part of Meta’s broader strategy to expand in the field of artificial intelligence. The company has been actively recruiting AI experts from organizations like OpenAI and has formed a partnership with Scale AI. As part of this deal, Scale AI’s CEO, Alexandr Wang, has joined Meta to lead a new group focused on building superintelligent systems.
The financial terms of the deal have not been disclosed. However, previous reports by Bloomberg had already indicated that Meta and Play AI were in acquisition talks.
This move highlights Meta’s growing investment in voice technology and its commitment to creating more realistic and interactive AI experiences. In the near future, users can expect smarter, more natural-sounding interactions with AI across Meta’s platforms.