Meta Sİ data mərkəzi üçün Blue Owl Capital ilə 27 milyard dollarlıq razılaşma bağlayıb
Meta Blue Owl Capital ilə 27 milyard dollar dəyərində maliyyə müqaviləsi bağlayıb. Bu, Meta-nın qlobal miqyasda ən böyük data mərkəzi layihəsidir.
Bu razılaşma, Meta-nın indiyə qədərki ən böyük özəl kapital müqaviləsi hesab olunur. Müqaviləyə əsasən, Meta Luiziananın Richland Parish bölgəsindəki layihədə təxminən 20% payı özündə saxlayacaq. Layihənin əksər hissəsi isə alternativ aktivlərin idarəedilməsi ilə məşğul olan Blue Owl Capital tərəfindən idarə olunan fondlara məxsus olacaq. Blue Owl, bu birgə müəssisəyə təxminən 7 milyard dollar nağd pul töhfəsi verib, Meta isə bir dəfəyə 3 milyard dollar ödəniş alıb.
Hyperion data mərkəzi layihəsi, böyük dil modellərinin (məsələn, ChatGPT və Google Gemini kimi alətlərin arxasındakı texnologiya) təlimini dəstəkləmək üçün 2 qiqavatdan çox hesablama gücü təmin etmək üçün nəzərdə tutulub. Blue Owl Capital-ın həmsədrləri bu layihəni "Sİ infrastrukturunun növbəti nəslini gücləndirmək üçün lazım olan miqyas və sürəti əks etdirən iddialı layihə" adlandırıblar.
Morgan Stanley-in hesablamalarına görə, Alphabet, Amazon.com, Meta, Microsoft və CoreWeave kimi böyük texnologiya şirkətləri bu il Sİ infrastrukturuna 400 milyard dollar xərcləməyə hazırlaşırlar. Süni intellekt bumunun mərkəzində dayanan OpenAI startapı isə təxminən 26 qiqavat hesablama gücünü təmin etmək üçün 1 trilyon dollardan çox dəyəri ola biləcək çoxsaylı müqavilələr imzalayıb.
Meta-nın maliyyə direktoru Susan Li bu razılaşmanı "cəsarətli bir addım" adlandırıb. Meta, obyekt üçün dörd illik ilkin müddətli icarə müqavilələri imzalayıb və layihənin istifadəyə verildikdən sonra 500-dən çox iş yeri yaradacağını gözləyir. Forrester-in baş analitiki Alvin Nguyen-in fikrincə, bu maliyyələşdirmə Meta-ya bir neçə əsas üstünlük verir. O, bunun Meta-nın sahiblik payı hesabına riskləri azaltmasına kömək etdiyini və Sİ 'köpüyünün' partlaması ehtimalı olduğu halda belə, şirkətin borc yükünü minimuma endirdiyini qeyd edib.

Meta secures $27 billion financing from Blue Owl Capital for AI data center
Meta has entered into a $27 billion financial agreement with Blue Owl Capital to develop its AI-focused Hyperion data center. This marks Meta’s largest data center project to date and represents the company’s biggest private capital deal so far. Under the agreement, Meta will retain approximately a 20% stake in the project located in Richland Parish, Louisiana, while the majority will be held by funds managed by Blue Owl Capital, which specializes in alternative asset management. Blue Owl contributed roughly $7 billion in cash to the joint venture, and Meta received a $3 billion upfront payment.
The Hyperion data center is designed to provide over 2 gigawatts of computing power to support the training of large language models, such as ChatGPT and Google Gemini. Blue Owl Capital’s co-chairs described the project as “an ambitious initiative reflecting the scale and speed required to advance the next generation of AI infrastructure.”
According to Morgan Stanley, major tech companies including Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, and CoreWeave are expected to spend $400 billion on AI infrastructure this year. OpenAI, at the center of the AI boom, has signed multiple agreements to secure roughly 26 gigawatts of computing capacity, potentially worth over $1 trillion.
Meta’s CFO Susan Li called the deal “a bold move.” Meta has signed four-year initial lease agreements for the facility, which is expected to create more than 500 jobs once operational. Alvin Nguyen, a lead analyst at Forrester, noted that the financing provides several key advantages for Meta, helping reduce risks tied to ownership stakes while minimizing the company’s debt burden even in the event of a potential AI “bubble” correction.