Meta süni intellekt imkanlarını genişləndirmək üçün yeni data mərkəzi inşa edir
Meta və CEO Mark Zukerberq süni intellekt sahəsində sürətlə irəliləmək istəyir. Şirkət Hyperion data mərkəzini inşa edir və bununla yanaşı, tikinti tam başa çatmamış ərazilərdə çadırlardan müvəqqəti data mərkəzləri kimi istifadə edir.
SemiAnalysis və Business Insiderin yazdığına görə, Meta süni intellekt hesablama gücünü artırmaq üçün bu addımı atır. Müvəqqəti data mərkəzlər prefabrik enerji və soyutma sistemləri ilə təmin olunur. Dizel generatorları və digər ehtiyat sistemlər olmadan, əsas məqsəd – bu texnologiyanı mümkün qədər tez işlək vəziyyətə gətirməkdir.
Meta bu addımı süni intellekt yarışında OpenAI, xAI və Google kimi şirkətləri yaxalamaq üçün atır. Mark Zukerberq daha çox hesablama gücünü daha tez əldə etmək istəyir və buna görə ənənəvi tikinti müddətlərini gözləmir.
Meta-nın nümayəndəsi Eşli Qabrielin TechCrunch-a verdiyi məlumata görə, Hyperion data mərkəzi ABŞ-nin Luiziana ştatında yerləşəcək və 2030-cu ilə qədər 2 gigavat gücə çatacaq.
Bu yanaşma göstərir ki, Meta süni intellekt sahəsində geridə qalmaq istəmir və sürətli addımlar ataraq bu sahədə mövqeyini gücləndirməyə çalışır.

Meta is building a new data center to expand its artificial intelligence capabilities
Meta and CEO Mark Zuckerberg are moving quickly in the field of artificial intelligence. The company is building a massive data center called Hyperion and, in the meantime, is using tents as temporary data centers in areas where construction is not yet complete.
According to reports by SemiAnalysis and Business Insider, Meta is taking this step to rapidly boost its AI computing power. The temporary data centers are equipped with prefabricated power and cooling systems. Without diesel generators or other backup systems, the main goal is to get the technology up and running as quickly as possible.
This move is part of Meta’s strategy to catch up with AI competitors such as OpenAI, xAI, and Google. Mark Zuckerberg is determined to gain more computing power faster and is therefore not waiting for traditional construction timelines.
According to Meta spokesperson Ashley Gabriel, who spoke to TechCrunch, the Hyperion data center will be located in the state of Louisiana, USA, and is expected to reach a capacity of 2 gigawatts by 2030.
This approach shows that Meta is not willing to fall behind in the AI race and is taking rapid steps to strengthen its position in the field.