Meta süni intellekt modeli 1 milyard yüklənməni keçib
Meta şirkətinin baş icraçı direktoru Mark Zuckerberg Threads platformasında qısa mesajında Meta-nın "açıq" süni intellekt model ailəsi olan Llama-nın 1 milyard yüklənmə həddini keçdiyini açıqlayıb. Bu göstərici 2024-cü ilin dekabr ayının əvvəlində qeydə alınan 650 milyon yüklənmədən təxminən 53% artım deməkdir.
Llama Meta-nın süni intellekt köməkçisi olan Meta AI-ı gücləndirir və bu model Facebook, Instagram və WhatsApp da daxil olmaqla, texnologiya nəhənginin müxtəlif platformalarında istifadə olunur. Bu təşəbbüs Meta-nın uzun illərdir qurmağa çalışdığı genişmiqyaslı süni intellekt ekosisteminin bir hissəsidir. Şirkət bu modelləri və onları fərdiləşdirmək üçün tələb olunan alətləri xüsusi lisenziya əsasında pulsuz təqdim edir.
Bəzi tərtibatçılar və şirkətlər Meta-nın Llama lisenziya şərtlərinin kommersiya istifadəsi üçün müəyyən məhdudiyyətlər yaratdığını irəli sürsələr də, Llama 2023-cü ildə istifadəyə verildiyi andan geniş yayılmış uğur qazanıb. Spotify, AT&T və DoorDash kimi şirkətlər hal-hazırda Llama modellərindən istehsalatda istifadə edirlər.
Ancaq bu, Meta-nın problemlərlə üzləşmədiyi anlamına gəlmir.
Llama, Meta-nın müəllif hüquqları ilə qorunan elektron kitabları icazəsiz şəkildə təlim məqsədilə istifadə etdiyini iddia edən süni intellektlə bağlı məhkəmə iddiasının mərkəzindədir. Avropa İttifaqına üzv bir neçə ölkə məlumat məxfiliyi ilə bağlı narahatlıqlar səbəbindən Meta-nı Llama-nın buraxılış planlarını təxirə salmağa və bəzi hallarda isə tamamilə ləğv etməyə məcbur edib. Bundan əlavə, Llama-nın performansı Çin süni intellekt laboratoriyası DeepSeek-in R1 modeli kimi rəqiblər tərəfindən geridə qoyulub.
Meta DeepSeek-in nailiyyətlərini öz modellərinə tətbiq etmək üçün "müharibə otaqları" yaratmağa tələsib və şirkət bu il süni intellektlə bağlı layihələrə 80 milyard dollar xərcləyəcəyini açıqlayıb.
Şirkət qarşıdakı aylarda bir neçə yeni Llama modeli təqdim etməyi planlaşdırır. Bunlara OpenAI-nin o3-mini modelinə bənzər məntiq yürütmə modelləri və çoxmodal qabiliyyətlərə malik modellər daxildir. Zuckerberg həmçinin "agentik" xüsusiyyətlərə işarə edib ki, bu da bəzi modellərin müstəqil şəkildə hərəkət edə biləcəyini göstərir.
"Düşünürəm ki, bu il Llama və açıq mənbə süni intellekt modellərinin ən inkişaf etmiş və ən geniş istifadə olunan modellərə çevriləcəyi il ola bilər," – deyə Zuckerberg 2024-cü ilin dördüncü rübü üzrə gəlir hesabatı zamanı bildirib. "[Bu il] məqsədimiz Llama ilə liderliyi ələ almaqdır."
Llama haqqında daha çox məlumatın 29 aprel tarixində keçiriləcək Meta-nın ilk generativ süni intellekt inkişaf etdiricilər konfransı olan LlamaCon-da açıqlanması gözlənilir.

Meta CEO Mark Zuckerberg announced in a short message on the Threads platform that Meta’s open artificial intelligence model family, Llama, has surpassed 1 billion downloads. This represents approximately a 53% increase from the 650 million downloads recorded in early December 2024.
Llama powers Meta’s AI assistant, Meta AI, and is used across the tech giant’s various platforms, including Facebook, Instagram, and WhatsApp. This initiative is part of Meta’s long-term effort to build a large-scale AI ecosystem. The company provides these models and the tools required for customization for free under a special license.
Although some developers and companies argue that Meta’s Llama license terms impose certain restrictions on commercial use, Llama has achieved widespread success since its release in 2023. Companies like Spotify, AT&T, and DoorDash currently use Llama models in their production processes.
However, Meta is not without challenges. Llama is at the center of a legal case alleging that Meta used copyrighted e-books without permission for training purposes. Several European Union member states have forced Meta to delay or, in some cases, cancel Llama’s release plans due to privacy concerns.
Llama’s performance has also been outpaced by competitors, such as the R1 model from the Chinese AI lab DeepSeek. In response, Meta has established "war rooms" to incorporate DeepSeek’s advancements into its own models and has announced plans to invest $80 billion in AI-related projects this year.
The company plans to release several new Llama models in the coming months. These will include reasoning models similar to OpenAI’s o3-mini and models with multimodal capabilities. Zuckerberg has also hinted at “agentic” features, suggesting that some models may operate independently.
"I believe this year could be the year when Llama and open-source AI models become the most advanced and widely used models," Zuckerberg said during Meta’s fourth-quarter earnings report for 2024. "Our goal this year is to take the lead with Llama."
More information about Llama is expected to be revealed at Meta’s first generative AI developer conference, LlamaCon, on April 29.