Meta süni intellektə 60 milyard dollar investisiya edəcək
Meta 2025-ci ildə süni intellekt və məlumat mərkəzlərinə 60-65 milyard dollar investisiya qoymağı planlaşdırır. Bu barədə şirkətin rəhbəri Mark Zukerberq sosial şəbəkələrdə məlumat verib. Bu, 2024-cü ildə təxminən 35-40 milyard dollar sərf edildiyi ilə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə daha çoxdur.
Investisiyanın bir hissəsi məlumat mərkəzlərinə yönəldiləcək. Həmçinin, Meta 2025-ci ildə 1,3 milyon qrafik prosessor (GPU) və İİ komandasında ciddi genişlənmə hədəfləyir. Meta, artıq Nvidia-nın ən böyük müştərilərindən biridir. Zukerberq 2025-ci ilin İİ üçün "təyinedici" bir il olacağını və Meta-nın İİ-nin 1 milyarddan çox istifadəçisi olacağını gözləyir.
Microsoft 2025-ci ilin maliyyə ilində məlumat mərkəzlərinə təxminən 80 milyard dollar investisiya qoymağı planlaşdırır. TikTok-un sahibi olan ByteDance şirkəti isə süni intellekt infrastrukturasına 12 milyard dollardan çox yatırım edəcək. OpenAI, Oracle və SoftBank 2025-ci ilin yanvarında ABŞ-da məlumat mərkəzləri tikmək üçün 100 milyard dollar ilkin investisiya ilə Stargate adlı bir şirkət qurdu və növbəti 4 il ərzində 500 milyard dollara qədər investisiya qoymağı planlaşdırır.
Qeyd edək ki, Meta Rusiya tərəfindən ekstremist təşkilat kimi tanınır və ölkədə fəaliyyətinə qadağa qoyulub.

Meta will invest $60 billion in artificial intelligence in 2025
Meta plans to invest $60-65 billion in artificial intelligence and data centers in 2025. This was announced by the company's CEO Mark Zuckerberg on social media. This amount is significantly higher compared to the $35-40 billion spent in 2024.
Part of the investment will be directed towards data centers. Meta also aims to acquire 1.3 million GPUs and expand its AI team significantly in 2025. The company is already one of Nvidia’s largest clients. Zuckerberg expects 2025 to be a "defining" year for AI, with Meta’s AI reaching over 1 billion users.
Microsoft plans to invest around $80 billion in data centers in the 2025 fiscal year. ByteDance, the owner of TikTok, will invest over $12 billion in AI infrastructure. In January 2025, OpenAI, Oracle, and SoftBank launched a company called Stargate to build data centers in the U.S., with an initial investment of $100 billion and plans to invest up to $500 billion over the next four years.
It is worth noting that Meta is recognized as an extremist organization in Russia and is banned from operating in the country.