30 Yanvar 2025 20:09
Meta keçmiş ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən şirkətə qarşı açılan iddianı həll etmək üçün 25 milyon dollar ödəməyi qəbul edib. İddia Trampın sosial media hesablarının 6 yanvar 2021-ci ildə Kapitoli binasına hücumdan sonra dondurulması ilə bağlı qaldırılmışdı. Məlumat üç mənbəyə əsaslanır.
Bu razılaşma Trampın tənqidçilərinə və rəqiblərinə qarşı tədbirlər görəcəyini bildirməsindən sonra böyük şirkətlərin onunla məhkəmə çəkişmələrini həll etməsinin növbəti nümunəsidir. Eyni zamanda, Meta və onun baş direktoru Mark Zukerberq də daxil olmaqla, bir çox texnologiya şirkəti yeni Tramp administrasiyası ilə münasibətləri yaxşılaşdırmağa çalışır.
Məsələ ilə tanış olan şəxslər anonim qalmaq şərti ilə razılaşmanın detallarını açıqlayıblar. Onların ikisi bildirir ki, 25 milyon dolların 22 milyonu Trampın gələcək prezident kitabxanasını maliyyələşdirəcək qeyri-kommersiya təşkilatına yönəldiləcək. Qalan məbləğ isə hüquqi xərclər və digər iddiaçılar arasında bölüşdürüləcək.
Bu razılaşma barədə ilk dəfə The Wall Street Journal məlumat yayıb.
Zukerberq keçən ilin noyabr ayında Trampın Floridadakı özəl klubuna gələrək onunla görüşüb və münasibətləri yaxşılaşdırmağa çalışıb. Görüş zamanı Tramp məhkəmə işini gündəmə gətirib və problemi həll etməyi təklif edib. Bu, iki tərəf arasında iki ay davam edən danışıqlara səbəb olub.
Zukerberq noyabr ayında Trampın Florida klubuna gedərək münasibətləri düzəltməyə çalışıb. Nahar zamanı Tramp bu məhkəmə məsələsini gündəmə gətirib və razılaşma təklif edib, bunun nəticəsində iki aylıq danışıqlar başlayıb.

Meta Settles Trump's Lawsuit for $25 Million
Meta has agreed to pay $25 million to settle a lawsuit filed by former U.S. President Donald Trump against the company. The lawsuit was related to the suspension of Trump’s social media accounts following the Capitol building attack on January 6, 2021. The information is based on three sources.
This settlement is the latest example of large companies resolving legal disputes with Trump after he indicated that he would take action against his critics and rivals. At the same time, many technology companies, including Meta and its CEO Mark Zuckerberg, are attempting to improve their relationships with the new Trump administration.
People familiar with the matter, speaking on condition of anonymity, have revealed details of the agreement. Two of them say that $22 million of the $25 million will go to a nonprofit organization that will fund Trump's future presidential library. The remaining amount will be divided between legal fees and other claimants.
The agreement was first reported by The Wall Street Journal.
In November of last year, Zuckerberg visited Trump’s private club in Florida and attempted to improve relations. During the meeting, Trump raised the lawsuit and suggested resolving the issue. This led to two months of negotiations between the two parties.
In November, Zuckerberg traveled to Trump’s Florida club to try to mend relations. During lunch, Trump brought up the lawsuit and proposed a settlement, which resulted in two months of negotiations.