Meta və Mıdjourney Sİ Sahəsində Əməkdaşlığa Başladı
Meta, məşhur şəkil və video yaratma proqramı Midjourney ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladığını açıqlayıb.
Bu razılaşmaya əsasən, Midjourney-in texnologiyası Meta-nın gələcək süni intellekt proqramlarına və məhsullarına birləşdiriləcək. Meta-nın süni intellekt direktoru Aleksandr Vanq bildirib ki, bu əməkdaşlıq insanlara daha yaxşı məhsullar təqdim etmək üçün aparılan strategiyanın hissəsidir.
Bu tərəfdaşlıq Meta-ya, OpenAI-ın Sora, Google-un Veo və digər qabaqcıl süni intellekt alətləri ilə rəqabət edə biləcək yeni şəkil və video yaratma proqramları hazırlamağa imkan verəcək.
Qeyd edək ki, Meta keçən il Imagine adlanan öz şəkil yaratma alətini Facebook, Instagram və Messenger-ə əlavə etmişdi. Həmçinin, şirkətin mətnə əsasən video hazırlayan Movie Gen süni intellekt proqramı da mövcuddur.
Bildirilir ki, Meta-nın digər böyük süni intellekt şirkətləri ilə də danışıqlar apardığı və hətta Midjourney-i almaq barədə planları olduğu iddia edilir.

Meta Announces Partnership with Midjourney
Meta has announced that it has signed a partnership agreement with the popular image and video creation software, Midjourney.
Under this agreement, Midjourney’s technology will be integrated into Meta’s future AI programs and products. Meta’s AI Director, Alexander Wang, stated that this collaboration is part of a strategy to provide better products to users.
This partnership will allow Meta to develop new image and video creation tools capable of competing with advanced AI tools such as OpenAI’s Sora, Google’s Veo, and others.
It is worth noting that last year, Meta introduced its own image creation tool, Imagine, on Facebook, Instagram, and Messenger. The company also has an AI program called Movie Gen, which generates videos based on text input.
Reports indicate that Meta is in talks with other major AI companies and has even considered acquiring Midjourney.