Nüfuzlu qlobal oyun şirkəti “Xsolla” Azərbaycan texnoparkında fəaliyyət göstərəcək
Dünyanın aparıcı videooyun kommersiya şirkətlərindən biri olan “Xsolla” İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nəzdində fəaliyyət göstərən Pirallahı Yüksək Texnologiyalar Parkında rezident statusunu alıb.Texnopark rezidentliyi “Xsolla” üçün texnoparkdan kənar (virtual) fəaliyyət göstərmək, eləcə də bir sıra imtiyazlardan faydalanmaq imkanı yaradır. Belə ki, rezindentlik çərçivəsində şirkət 10 il müddətinə sosial sığorta haqqı, mənfəət, torpaq, əmlak, dividend və bir sıra digər vergilərdən azad olacaq.
Texnopark rezidentliyinin verdiyi imtiyazlar sayəsində “Xsolla” Azərbaycanın rəqəmsal oyun ekosisteminə daha intensiv və səmərəli yatırımlar etmək imkanına sahib olacaq. Bu da öz növbəsində oyun sənayesinin dinamik inkişafı, qabaqcıl dünya təcrübəsinin ölkəmizdə tətbiqi və oyun studiyalarının həm yerli, həm də qlobal bazarda tanınması yönündə real perspektivlər yaradacaq. “Xsolla”, həmçinin ölkəyə yüksəkixtisaslı kadrların cəlb olunmasına və ixtisaslaşmış infrastrukturun inkişafına da təsir göstərəcək.
İRİA-nın İnnovasiya ekosistemi departamentinin müdiri Taleh Kərimli bildirib ki, “Xsolla”nın Azərbaycan texnoparkında fəaliyyətə başlaması yerli ekosistem üçün olduqca əhəmiyyətli hadisədir:
“Xsolla kimi qlobal oyun şirkətinin Azərbaycanda fəaliyyətini genişləndirməsi ölkədə oyun sənayesinin yüksəlişdə olduğunu göstərir. Ümumiyyətlə, qlobal oyunçuların Azərbaycana gəlməsi birmənalı olaraq yerli oyun ekosisteminin sürətli inkişafına təkan verir. Bununla yanaşı, həm innovasiyaların tətbiqi, həm də İT sahəsində insan kapitalının inkişafı sürətlənir.”
Qeyd edək ki, “Xsolla” qlobal oyun biznesində kommersiya əməliyyatlarının 72%-ni həyata keçirən platformadır və bu sahədə 20 illik təcrübəyə sahibdir. İRİA ilə bu şirkətin əməkdaşlığı çərçivəsində yerli oyun ekosisteminin inkişafı istiqamətində ilk beynəlxalq inkubasiya proqramı reallaşdırılıb, eləcə də yaxın zamanda “Xsolla StarNest Academy” və digər ortaq layihələrin başladılması nəzərdə tutulub.

The prestigious global gaming company "Xsolla" will operate in an Azerbaijani technopark
One of the world’s leading video game commerce companies, Xsolla, has obtained resident status at the Pirallahi High Technologies Park, operating under the Innovation and Digital Development Agency (IDDA).
This residency allows Xsolla to operate virtually (outside the technopark) while also benefiting from a number of privileges. Under this status, the company will be exempt from social insurance fees, profit tax, land tax, property tax, dividend tax, and several other taxes for a period of 10 years.
Thanks to these incentives, Xsolla will have greater opportunities to make more intensive and efficient investments in Azerbaijan’s digital gaming ecosystem. This, in turn, will create real prospects for the dynamic development of the gaming industry, the application of global best practices in the country, and the recognition of local game studios both in domestic and international markets. Additionally, Xsolla will contribute to attracting highly qualified specialists to the country and to the development of specialized infrastructure.
According to Taleh Karimli, Head of the Innovation Ecosystem Department at IDDA, Xsolla’s launch of operations in Azerbaijan’s technopark is a highly significant development for the local ecosystem:
“The expansion of operations in Azerbaijan by a global gaming company like Xsolla demonstrates the rising growth of the country’s gaming industry. Overall, the entry of global players into Azerbaijan undoubtedly accelerates the rapid development of the local gaming ecosystem. At the same time, it boosts both the adoption of innovations and the growth of human capital in the IT sector.”
It should be noted that Xsolla is a platform that carries out 72% of commercial transactions in the global gaming business and has 20 years of experience in the field. Within the framework of its cooperation with IDDA, the first international incubation program aimed at developing the local gaming ecosystem has already been implemented, and in the near future, projects such as Xsolla StarNest Academy and other joint initiatives are expected to be launched.