Yaponiyada süni intellekt siyasi partiyaya rəhbərlik edəcək
Yaponiyada "Dirçəlişə doğru yol" partiyası, yeni rəhbərinin süni intellekt olacağını açıqlayıb. Bu qeyri-adi qərar, partiyanın keçmiş lideri, Akitakata şəhərinin sabiq meri Şindzi İşimarunun son seçkilərdəki uğursuzluğundan sonra verilib. İşimaru, partiya heç bir yer qazana bilmədiyi üçün liderlikdən istefa edib.
Partiya daxili seçkilərdə qalib gələn 25 yaşlı Koki Okumura süni intellektin "sağ əli" olacağını bildirib. O, hazırda İT sahəsində magistr təhsili alır və rəsmi olaraq partiyanın lideri olsa da, əsl idarəetmə funksiyalarını süni intellektə həvalə edəcək.
Süni intellekt liderin əsas vəzifəsi partiya daxilində maliyyə və digər resursların ədalətli bölgüsünü həyata keçirmək olacaq. Lakin o, partiya üzvlərinin siyasi mövqelərinə və proqramlarına qarışmayacaq. Bu, partiyanın qurulduğu gündən bəri mənimsədiyi prinsipin davamıdır. Belə ki, partiyanın əvvəldən sabit bir siyasi platforması yox idi və hər bir üzv öz proqramını sərbəst şəkildə müəyyən edə bilirdi.
Bu addım, Yaponiyada süni intellektin cəmiyyətin müxtəlif sahələrinə inteqrasiyasının artdığının bir göstəricisidir və "Dirçəlişə doğru yol" partiyası öz qeyri-ənənəvi yanaşması ilə diqqət mərkəzindədir.

In Japan artificial intelligence will lead a political party
In Japan, the “Path to Revival” party has announced that its new leader will be an artificial intelligence system. This unusual decision came after the party’s former head, Shinji Ishimaru, the ex-mayor of Akitakata, stepped down following his defeat in the recent elections, where the party failed to win any seats.
Koki Okumura, a 25-year-old currently pursuing a master’s degree in IT, won the party’s internal elections and will serve as the AI’s “right-hand man.” Although he will officially hold the title of party leader, the actual management functions will be delegated to the artificial intelligence.
The AI leader’s main responsibility will be to ensure the fair distribution of the party’s finances and other resources. However, it will not interfere with the political stances or programs of party members. This reflects the principle the party has followed since its foundation: it has never had a fixed political platform, allowing each member to define their own agenda independently.
This move highlights the growing integration of artificial intelligence into various aspects of Japanese society, with the “Path to Revival” party drawing attention for its unconventional approach.