Nüvə startapı 75 milyon dollar investisiya aldı
Avropanın ən çox maliyyələşdirilən nüvə sintezi startapı Tokamak Energy 75 milyon dollar investisiya alıb
Tokamak Energy nüvə sintezi texnologiyasını kommersiyalaşdırmağı hədəfləyərək 75 milyon dollar yeni kapital topladığını açıqlayıb. Bu yeni vəsait, şirkətin ümumi maliyyələşməsini 335 milyon dollara çatdırır ki, bu da Avropadakı növbəti ən yaxşı maliyyələşdirilən sintezi şirkəti olan Almaniyanın Marvel Fusion şirkətinin topladığı 110 milyon dollardan üç dəfə çoxdur.
Startap 2009-cu ildə Böyük Britaniya Atom Enerjisi Təşkilatından ayrılaraq qurulub və yüksək temperaturlu superkeçirici (HTS) maqnitlər istifadə edərək kommersial sintez texnologiyası yaratmağa çalışır. Bu texnologiya "tokamak" adlanan cihazlarda nüvə sintezi reaksiyası yaradır. Tokamaklar plazmanı halqa şəklində tutaraq maqnit sahəsi vasitəsilə və elektrik cərəyanı keçirmək yolu ilə nüvə sintezi reaksiyasını təmin edir.
Tokamak sferik sintez reaktorunun ənənəvi tokamak formasından daha effektiv olduğunu və bu texnologiyanın daha aşağı kapital və əməliyyat xərcləri ilə kiçik ölçəkdə işləyə biləcəyini bildirir.
Sintez  hidrogen izotoplarının toqquşaraq böyük miqdarda enerji yaratdığı nəzəri prosesdir və bu, fosil yanacaq və bərpa olunan enerjidən çox daha effektivdir, həmçinin uzun müddət qalıcı nüvə tullantısı yaratmır. Lakin indiyə qədər heç kim bu texniki problemi praktikada həll edə bilməyib.
Tokamak Energy 2030-cu illərdə sintez enerjisindən gəlir əldə etməyi planlaşdırır. Şirkət 2024-cü ildə bəzı texnologiyalarını kommersiyalaşdırmağı gözləsə də, əsas gəlirin 2025-ci ildən sonra gələcəyini açıqlayıb.
Bundan əlavə, Tokamak HTS maqnit texnologiyasını satışa çıxararaq gəlir əldə etməyi hədəfləyir. Bu texnologiya, bərpa olunan enerji, sənaye tətbiqləri, elmi tədqiqatlar, tibb və hava, su və kosmosda hərəkətə gətirən sistemlər kimi sahələrdə yüksək elektrik səmərəliliyi yaratmaq üçün istifadə oluna bilər.

20 November 2024 18:18
Tokamak Energy has announced that it has raised $75 million in new capital, aiming to commercialize its fusion technology. The new funding brings the company’s total funding to $335 million, more than three times the $110 million raised by the next most funded fusion company in Europe, Germany’s Marvel Fusion.
The startup was formed in 2009 as a spin-off from the UK Atomic Energy Authority and is working to create a commercial fusion technology using high-temperature superconducting (HTS) magnets. This technology creates fusion reactions in devices called “tokamaks.” Tokamaks trap plasma in a ring and use a magnetic field and an electric current to drive the fusion reaction.
The tokamak says that the spherical fusion reactor is more efficient than the traditional tokamak form, and that the technology can be operated on a smaller scale with lower capital and operating costs.
Fusion is a theoretical process in which hydrogen isotopes collide to create large amounts of energy, and it is much more efficient than fossil fuels and renewable energy, and it also does not produce long-lasting nuclear waste. But so far, no one has been able to solve this technical problem in practice.
Tokamak Energy plans to generate revenue from fusion energy in the 2030s. The company expects to commercialize some of its technology in 2024, but has said that the main revenue will come after 2025.
In addition, Tokamak aims to generate revenue by commercializing its HTS magnet technology. The technology can be used to create high-efficiency electrical systems in areas such as renewable energy, industrial applications, scientific research, medicine, and propulsion systems in air, water, and space.