Nvidia ikinci rübdə 46,7 milyard dollar gəlir əldə edib
Dünyanın ən dəyərli şirkətlərindən biri olan Nvidia, süni intellekt yönümlü məlumat mərkəzlərinə artan tələbin təsiri ilə ikinci rübdə 46,7 milyard dollar gəlir əldə edib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 56% artım deməkdir. Şirkətin xalis mənfəəti isə 26,4 milyard dollara yüksələrək 59% artıb.
Gəlirlərin əsas hissəsi — 41,1 milyard dolları — məlumat mərkəzlərindən əldə olunub. Burada xüsusilə Blackwell seriyalı GPU-lar diqqət çəkib. Təkcə Blackwell satışları 27 milyard dollar təşkil edib. Şirkətin baş direktoru Jensen Huang, Blackwell-i “dünyanın gözlədiyi süni intellekt platforması” adlandırıb və yaxın 5 ildə süni intellekt infrastrukturlarına 3-4 trilyon dollar arasında investisiya qoyulmasının məntiqli olduğunu bildirib.
Bununla belə, Nvidia-nın nəticələri Wall Street gözləntilərinin bir qədər altında qalıb. Məlumat mərkəzi gəlirləri proqnozdan az olduğu üçün şirkətin səhmləri hesabatdan sonra enib. Nvidia, üçüncü rübdə isə 54 milyard dollar gəlir gözlədiyini açıqlayıb.
Şirkətin ən böyük çağırışlarından biri isə Çin bazarındakı qeyri-müəyyənlikdir. ABŞ-ın ixrac məhdudiyyətləri səbəbindən xüsusi olaraq hazırlanmış H20 çipi bu rübdə Çinli müştərilərə satıla bilməyib. Nvidia yalnız 650 milyon dollarlıq H20 satışını Çin xaricindəki bir müştəriyə həyata keçirib. Şirkətin maliyyə direktoru Colette Kress, lisenziya prosesindəki qeyri-müəyyənliklərin və Çin hökumətinin məhdudlaşdırıcı mövqeyinin satışlara mənfi təsir etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, lazımi icazələr əldə olunarsa, H20 satışları 2-5 milyard dollar arasında ola bilər.
Nvidia artıq 9 rübdür ardıcıl olaraq illik gəlirlərini 50%-dən çox artırır. Lakin analitiklər hesab edir ki, son hesabat dövrü şirkət üçün artım tempinin nisbətən zəiflədiyi bir mərhələ olub.

Nvidia reported $46.7 billion in revenue in the second quarter
Nvidia, one of the world's most valuable companies, reported $46.7 billion in revenue in the second quarter, up 56% from the same period last year, driven by rising demand for AI-focused data centers. The company's net profit rose 59% to $26.4 billion.
The bulk of the revenue — $41.1 billion — came from data centers. The Blackwell series of GPUs was particularly notable here. Blackwell alone generated $27 billion in sales. The company's CEO, Jensen Huang, called Blackwell "the AI ​​platform the world has been waiting for" and said it makes sense to invest $3-4 trillion in AI infrastructure over the next five years.
However, Nvidia's results fell slightly short of Wall Street expectations. The company's shares fell after the report as data center revenues fell short of forecasts. Nvidia said it expects revenue of $54 billion in the third quarter.
One of the company’s biggest challenges is the uncertainty in the Chinese market. Due to U.S. export restrictions, the specially designed H20 chip could not be sold to Chinese customers this quarter. Nvidia has only sold $650 million worth of H20 to one customer outside of China. The company’s CFO, Colette Kress, said that uncertainties in the licensing process and the restrictive stance of the Chinese government have negatively affected sales. According to her, if the necessary permits are obtained, H20 sales could be between $2 billion and $5 billion.
Nvidia has been increasing its annual revenue by more than 50% for nine consecutive quarters. However, analysts believe that the last reporting period was a period of relatively weak growth for the company.