Ölkədə kibertəhlükəsizlik mövzusunda hakaton təşkil olunub
26-27 iyul tarixlərində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi və Holberton Azərbaycan Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə hakaton keçirilib. Hakatonun açılışında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İnformasiya təhlükəsizliyi departamentinin və Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin nümayəndələri iştirak ediblər. Hakatonda ilk dəfə iki müxtəlif təlim mərkəzinin məzun proqramçıları və kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri bir araya gələrək kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə və fişinq platforması yaradıblar. 24 saat davam edən müsabiqədə 11 komanda iştirak edib.
Qeyd edək ki bu hakaton kibertəhlükəsizlik üzrə milli startaplara dəstək bloku olan “CyberPark” çərçivəsində həyata keçirilib.
“CyberPark” bloku qabaqcıl kibertəhlükəsizlik məhsulları hazırlamağa yönəlmiş proqram təminatı mütəxəssisləri üçün dinamik və əlverişli mühit yaradır. Hərtərəfli təlim proqramlarına istedadlı mütəxəssisləri cəlb etməklə, onların yüksək səviyyədə texniki və biznes dəstəyi almasını təmin edir. Nəticədə bu təşəbbüs kibertəhlükəsizlik sahəsində startapların düzgün formalaşmasına  və sənayenin davamlı inkişafına zəmin yaradır.
“CyberPark”ın bu hakatonun təşkilində əsas məqsədi ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik məhsullarının, platformalarının yaranmasını təşviq etmək, kibertəhlükəsizlik ekosistemini inkişaf etdirməkdir.

A hackathon on cyber security was organized in the country
On July 26-27, a hackathon was held under the joint organization of Azerbaijan Cyber ​​Security Center and Holberton Azerbaijan School. Representatives of the Information Security Department and the Electronic Security Service of the Agency for Innovation and Digital Development participated in the opening of the hackathon. At the hackathon, for the first time, graduate programmers and cyber security experts from two different training centers came together to create a cyber security awareness and phishing platform. 11 teams participated in the 24-hour competition.
It should be noted that this hackathon was implemented within the framework of "CyberPark", a support block for national cyber security startups.
The CyberPark block creates a dynamic and conducive environment for software professionals focused on developing advanced cybersecurity products. By attracting talented professionals to comprehensive training programs, it ensures that they receive a high level of technical and business support. As a result, this initiative lays the foundation for the proper formation of startups in the field of cyber security and the continuous development of the industry.
The main goal of "CyberPark" in organizing this hackathon is to promote the creation of cyber security products and platforms in our country, to develop the cyber security ecosystem.