OpenAI 2027-ci ildə birjaya çıxmağı planlaşdırır
OpenAI öz strukturunu dəyişdirərək, qeyri-kommersiya fondunun nəzarəti altında fəaliyyət göstərən xüsusi "ictimai fayda korporasiyası" (public benefit corporation) statusuna keçib. Mütəxəssislər bu addımın məhz gələcək IPO prosesini asanlaşdırmaq və investorlar üçün daha şəffaf bir mühit yaratmaq məqsədi daşıdığını bildirirlər.
Sem Altman da daha əvvəl birjaya çıxmağın "labüd" olduğunu, lakin bunun üçün dəqiq bir zaman çərçivəsinin hələ müəyyənləşmədiyini qeyd etmişdi. Görünən odur ki, 2027-ci il artıq şirkət daxilində real bir hədəf kimi müzakirə olunur.
Bu IPO ssenarisini gücləndirən digər amillər arasında şirkətin yeni idarəetmə strukturu və onun fəaliyyətini Kaliforniyada davam etdirəcəyinə dair verdiyi zəmanət də göstərilir.
Beləliklə, 2027-ci il OpenAI üçün mühüm bir dönüm nöqtəsi ola bilər. Ancaq bu planların hələ şirkət tərəfindən rəsmi olaraq təsdiqlənmədiyini və texnologiya sektorundakı dinamik dəyişiklikləri nəzərə alaraq, tarixlərin dəyişə biləcəyini unutmamaq lazımdır.

OpenAI Plans to Go Public in 2027
OpenAI has restructured its organization, transitioning into a public benefit corporation (PBC) under the supervision of its non-profit foundation. Experts believe this move is aimed at simplifying a future IPO process and creating a more transparent environment for investors.
Sam Altman previously stated that going public is “inevitable,” though no exact timeline has yet been set. However, 2027 is increasingly being discussed internally as a realistic target year for the IPO.
Other factors strengthening this IPO scenario include OpenAI’s new governance structure and its commitment to remain headquartered in California.
Thus, 2027 could mark a major turning point for OpenAI. Still, it’s worth noting that these plans have not been officially confirmed by the company, and given the rapidly changing dynamics of the tech sector, timelines could shift.